Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Pielęgnacja blatów kuchennych z kamienia naturalnego jest szczególnie ważna. Każdego dnia są narażone na wysokie temperatury, zachlapania czy odbarwienia. Oprócz tego mają styczność z ciężkimi lub ostrymi przedmiotami, co zwiększa ryzyko wgnieceń, pęknięć i zarysowań. Surowcami, które są najczęściej wybierane do produkcji blatów kuchennych, są granit, trawertyn i marmur. Rodzaj kamienia, który wybierzesz, ma ogromne znaczenie – od niego zależy sposób pielęgnacji.

Na początek podstawy

Powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które można wykorzystać, by zadbać o każdy z nich. Każdego dnia warto czyścić je delikatną ścierką z mikrofibry lub gąbeczką nasączoną ciepłą wodą z uniwersalnym detergentem. Jeśli będziesz robić to regularnie, skutecznie zapobiegniesz zaschnięciu zanieczyszczeń lub odbarwieniom.

Jak sprawić, by były bardziej wytrzymałe?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego będą bardziej wytrzymałe, jeśli je zaimpregnujesz. W tym celu powinieneś skorzystać ze specjalistycznych preparatów - pamiętaj, by wybrać środek przeznaczony takiego surowca naturalnego, z których zrobiony jest Twój blat! Jak ją przeprowadzić?

  1. Oczyść powierzchnię - w tym celu wystarczy użyć ciepłej wody, ale możesz dodać do niej detergent.
  2. Dokładnie ją osusz – nie możesz poprzestać na przetarciu kamiennej nawierzchni suchą szmatką. Musisz jeszcze odczekać godzinę na to, aż woda całkowicie odparuje - może się utrzymywać przez ten czas wewnątrz niezaimpregnowanego blatu kuchennego.
  3. Nałóż impregnat – w tym celu weź szmatkę i pieczołowicie wetrzyj impregnat.
  4. Wytrzyj go – nadmiar produktu usuń dokładnie kolejną, suchą szmatką. Rób to sprawnie, żeby impregnat nie zasechł i nie stworzył na powierzchni wyczuwalnej powłoki. W takim przypadku należy ją rozpuścić, ponownie nałożyć środek chemiczny i zetrzeć go ponownie.

Jak dbać o grafitowy blat?

Nawierzchnia z tego kamienia naturalnego jest najczęściej wybierana do kuchni. Ma to związek z jej estetycznym wyglądem, atrakcyjną ceną oraz prostą pielęgnacją. Żeby o niego zadbać, wystarczy pamiętać podstawy - gąbka, ciepła woda i czyszczący detergent, tym razem przystosowany do granitu. Znajdziesz je w popularnych sklepach branżowych. Używaj go regularnie, a blat kuchenny będzie się nienagannie prezentował przez długi czas.

Jak zadbać o trawertyn?

W przypadku tego surowca należy wykazać się ostrożnością. Trzeba unikać wybielaczy, odplamiaczy oraz silnych, czyszczących środków, szczególnie na bazie octu. Mogą sprawić, że ten kamień naturalny ulegnie odbarwieniom, a jego powierzchnia przestanie być idealnie gładka.

A co z marmurem?

Podobnie jak w przypadku reszty nawierzchni z kamienia naturalnego, należy go zaimpregnować oraz czyścić delikatnym detergentem. Jeśli masz marmurowe elementy kuchenne, musisz pamiętać, by nie używać wody destylowanej lub mineralnej, ponieważ może pozostawić odbarwienia.

Dlaczego warto wybrać te kamienie do swojej kuchni?

Jak widać, grafitmarmurtrawertyn to surowce bardzo łatwe w pielęgnacji, a do tego wytrzymałe. Możesz na nich siekać, kroić, ubijać mięso, rozlewać barwiące substancje i stawiać na nich gorące, ciężkie przedmioty bez obawy, że się uszkodzą. Nie musisz też używać deski do krojenia, by ich dodatkowo zabezpieczyć. Jest to bardzo wygodne dla wielu osób, szczególnie jeśli często gotują i dużo czasu spędzają w kuchni.

Jeśli zdecydujesz się na kuchenne nawierzchnie z kamienia naturalnego, zyskasz estetyczne elementy wyposażenia, które posłużą Ci przez wiele lat. Jednocześnie nie będziesz musiał włożyć dużego wysiłku, by się pięknie prezentowały. Masz szeroki wybór - możesz sięgnąć po ciemne, grafitowe egzemplarze, jaśniejsze, eleganckie elementy z marmuru czy lekko wzorzyste z trawertynu.

Już dziś skontaktuj się z nami i zamów blaty kuchenne z kamienia naturalnego do swojego wnętrza!

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Kiedy budujesz lub remontujesz dom, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest wygląd zewnętrznych ścian budynku. Dlaczego? Elewacja to wizytówka każdej budowli. Widać ją z daleka, przez robi pierwsze wrażenie na odwiedzających. Z pewnością zależy Ci na tym, by było dobre. Jeśli tak, wykonaj ją z kamienia naturalnego. Dlaczego warto to zrobić? Który surowiec wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Czytaj więcej…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej…

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Jeśli jesteś w trakcie remontu lub wykończenia swojego wnętrza, z pewnością zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię. W takim przypadku musisz zdecydować, w jaki sposób pomalować ściany, czym wyłożyć podłogi, które szafki wybrać i z czego zrobić blaty kuchenne. W ostatnim celu możesz wykorzystać kamień naturalny lub spiek kwarcowy. Który wybrać? Jakie właściwości mają te surowce? Dowiesz się w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?

Kiedy urządzasz od postaw swoją kuchnię lub łazienkę, stoisz przed wyborem odpowiedniej posadzki. Jak wiadomo, wiele osób sięga po płytki gresowe, by wyłożyć nimi podłogę w tych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że nie są one jedynym rozwiązaniem — możesz również zdecydować się na płytki z kamienia naturalnego. Jeśli nie wiesz, które z nich kupić, przeczytaj poniższy artykuł.

Czytaj więcej…

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282