Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Pielęgnacja blatów kuchennych z kamienia naturalnego jest szczególnie ważna. Każdego dnia są narażone na wysokie temperatury, zachlapania czy odbarwienia. Oprócz tego mają styczność z ciężkimi lub ostrymi przedmiotami, co zwiększa ryzyko wgnieceń, pęknięć i zarysowań. Surowcami, które są najczęściej wybierane do produkcji blatów kuchennych, są granit, trawertyn i marmur. Rodzaj kamienia, który wybierzesz, ma ogromne znaczenie – od niego zależy sposób pielęgnacji.

Na początek podstawy

Powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które można wykorzystać, by zadbać o każdy z nich. Każdego dnia warto czyścić je delikatną ścierką z mikrofibry lub gąbeczką nasączoną ciepłą wodą z uniwersalnym detergentem. Jeśli będziesz robić to regularnie, skutecznie zapobiegniesz zaschnięciu zanieczyszczeń lub odbarwieniom.

Jak sprawić, by były bardziej wytrzymałe?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego będą bardziej wytrzymałe, jeśli je zaimpregnujesz. W tym celu powinieneś skorzystać ze specjalistycznych preparatów - pamiętaj, by wybrać środek przeznaczony takiego surowca naturalnego, z których zrobiony jest Twój blat! Jak ją przeprowadzić?

  1. Oczyść powierzchnię - w tym celu wystarczy użyć ciepłej wody, ale możesz dodać do niej detergent.
  2. Dokładnie ją osusz – nie możesz poprzestać na przetarciu kamiennej nawierzchni suchą szmatką. Musisz jeszcze odczekać godzinę na to, aż woda całkowicie odparuje - może się utrzymywać przez ten czas wewnątrz niezaimpregnowanego blatu kuchennego.
  3. Nałóż impregnat – w tym celu weź szmatkę i pieczołowicie wetrzyj impregnat.
  4. Wytrzyj go – nadmiar produktu usuń dokładnie kolejną, suchą szmatką. Rób to sprawnie, żeby impregnat nie zasechł i nie stworzył na powierzchni wyczuwalnej powłoki. W takim przypadku należy ją rozpuścić, ponownie nałożyć środek chemiczny i zetrzeć go ponownie.

Jak dbać o grafitowy blat?

Nawierzchnia z tego kamienia naturalnego jest najczęściej wybierana do kuchni. Ma to związek z jej estetycznym wyglądem, atrakcyjną ceną oraz prostą pielęgnacją. Żeby o niego zadbać, wystarczy pamiętać podstawy - gąbka, ciepła woda i czyszczący detergent, tym razem przystosowany do granitu. Znajdziesz je w popularnych sklepach branżowych. Używaj go regularnie, a blat kuchenny będzie się nienagannie prezentował przez długi czas.

Jak zadbać o trawertyn?

W przypadku tego surowca należy wykazać się ostrożnością. Trzeba unikać wybielaczy, odplamiaczy oraz silnych, czyszczących środków, szczególnie na bazie octu. Mogą sprawić, że ten kamień naturalny ulegnie odbarwieniom, a jego powierzchnia przestanie być idealnie gładka.

A co z marmurem?

Podobnie jak w przypadku reszty nawierzchni z kamienia naturalnego, należy go zaimpregnować oraz czyścić delikatnym detergentem. Jeśli masz marmurowe elementy kuchenne, musisz pamiętać, by nie używać wody destylowanej lub mineralnej, ponieważ może pozostawić odbarwienia.

Dlaczego warto wybrać te kamienie do swojej kuchni?

Jak widać, grafit, marmur i trawertyn to surowce bardzo łatwe w pielęgnacji, a do tego wytrzymałe. Możesz na nich siekać, kroić, ubijać mięso, rozlewać barwiące substancje i stawiać na nich gorące, ciężkie przedmioty bez obawy, że się uszkodzą. Nie musisz też używać deski do krojenia, by ich dodatkowo zabezpieczyć. Jest to bardzo wygodne dla wielu osób, szczególnie jeśli często gotują i dużo czasu spędzają w kuchni.

Jeśli zdecydujesz się na kuchenne nawierzchnie z kamienia naturalnego, zyskasz estetyczne elementy wyposażenia, które posłużą Ci przez wiele lat. Jednocześnie nie będziesz musiał włożyć dużego wysiłku, by się pięknie prezentowały. Masz szeroki wybór - możesz sięgnąć po ciemne, grafitowe egzemplarze, jaśniejsze, eleganckie elementy z marmuru czy lekko wzorzyste z trawertynu.

Już dziś skontaktuj się z nami i zamów blaty kuchenne z kamienia naturalnego do swojego wnętrza!

Contact Us! +48 512 090 091

Learn more…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Naturalne materiały królują w koncepcji aranżacyjnej zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obok drewna i szkła swoje miejsce ma oczywiście kamień. Można z niego wykonać rozmaite rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się m.in. schody z marmuru oraz granitu, które są funkcjonalne, trwałe oraz piękne. Poza tym cenione są również warianty z trawertynu czy też kwarcytu.

Learn more…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Materiał ten jest niezwykle popularny zarówno w budownictwie, jak i aranżacji pomieszczeń. Dzięki świetnym parametrom i dużej wytrzymałości znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit w domu może być wykorzystany przy tworzeniu blatów kuchennych, poręczy, schodów oraz wielu innych elementów.

Learn more…

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez oddalania się od domu to marzenie wielu osób, dlatego tarasy i balkony to niezwykle popularny wybór wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś jednym z nich i projektujesz przestrzeń do relaksu, z pewnością zastanawiasz się, jaki kamień naturalny wybrać, by wyłożyć nim posadzkę na tarasie. Konsumenci najczęściej wybierają granit i marmur. Który z nich wybrać? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Learn more…

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Learn more…

Walory kamienia naturalnego
Visit us:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Company info:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Call us
company: 12 210 00 50
stones: 512 090 091
fireplaces: 508 530 023
516 382 282