Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czym odznacza się kwarcogranit?

Przede wszystkim jest to naturalny kamień bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Decydując się na przykład na blaty kuchenne z tego materiału nie musisz się obawiać o zarysowania, pęknięcia czy odkształcenia. Ich struktura nie zmieni się pod wpływem dużego nacisku lub wysokich temperatur, dlatego bez obaw możesz bezpośrednio kłaść na nich gorące naczynia, co jest bardzo wygodne podczas gotowania. Warto zaznaczyć, że kwarcogranit to naturalny kamień nieporowaty, a więc bardzo łatwy w pielęgnacji i odporny na zanieczyszczenia.

Kwarcogranit a spiek kwarcowy

Choć oba rodzaje materiałów są bardzo odporne na wysoką temperaturę, spieki kwarcowe z większym prawdopodobieństwem ulegną uszkodzeniom pod wpływem uderzeń, ponieważ są delikatniejsze. Warto zaznaczyć, że spieki mają też bardziej porowatą strukturę, co może sprawić problemy podczas pielęgnacji i stworzyć podatne środowisko dla namnażania się bakterii – dla niektórych osób to mocny argument przeciw temu, by wybrać blaty kuchenne wykonane ze spieku kwarcowego.

Właściwości innych kamieni naturalnych – marmur na początek

To materiał, który wyróżnia się na tle innych estetyką, a do tego powszechnie kojarzy się z luksusem. Z tego powodu jest doskonałym wyborem dla każdego, kto pragnie wyjątkowych wrażeń estetycznych i wnieść odrobinę elegancji do swojego wnętrza. Choć marmury są bardzo odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne, wymagają regularnej pielęgnacji. Powinieneś o nie dbać z pomocą dedykowanych impregnatów - tylko wtedy zabezpieczysz je m.in. przed kwasami, przez co zachowają swoje właściwości i bez zarzutów będą pełnić swoją funkcję jako blat kuchenny, posadzka, element kominka czy schodów.

A co z trawertynem?

To kamień naturalny, który jest bardzo porowaty, a przez to o wiele mniej wytrzymały, niż wspomniany wcześniej kwarcogranit. Inne jego właściwości można podsumować następująco:

  • nie jest odporny na działanie kwasów, jednak jego wytrzymałość możesz podnieść z pomocą specjalistycznych impregnatów,
  • można go wypolerować na wysoki połysk, co daje piękne wrażenia estetyczne,
  • to naturalny kamień łatwy w obróbce, dzięki czemu z jego pomocą można stworzyć elementy wyposażenia o oryginalnych kształtach, na przykład pokryć nim kominek o nietypowych wymiarach.

Właściwości kwarcytu brazylijskiego

To kamień naturalny, który wyróżnia się na tle innych bogatym, przykuwającym wzrok wzornictwem. Będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce urządzić swoje wnętrze w oryginalny, luksusowy sposób. Ze względu na ekstrawagancki wygląd może się dobrze sprawdzić jako dodatek do innych kamieni naturalnych, z których wykonane są elementy wyposażenia w Twoim mieszkaniu.

Warto zaznaczyć, że kwarcyt brazylijski jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne – nawet bardziej niż granit - a do tego ma jedną nietypową, charakterystyczną cechę: przepuszcza światło! Dzięki temu możesz go podświetlić i sprawić, by Twoja elewacja lub elementy wyposażenia we wnętrzu pięknie się prezentowały.

Usługi Fainner - krótkie podsumowanie

W asortymencie firmy znajdują się elementy wyposażenia z kamieni naturalnych, których właściwości można opisać następująco:

  • kwarcogranit to wyjątkowo wytrzymały minerał, który jest bardzo łatwy w pielęgnacji,
  • spiek kwarcowy, choć również odporny, jest bardziej podatny na uderzenia, a do tego ma porowatą strukturę, przez co niekoniecznie sprawdzi się jako część blatu kuchennego.

Zainteresowany? Po więcej szczegółów na temat tych i innych materiałów możesz się z nami skontaktować mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem formularza na stronie. Czekamy na Ciebie!

Contact Us! +48 512 090 091

Learn more…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Pomieszczenie, w którym gotujemy, smażymy i pieczemy, poza tym, że będzie się piękne prezentowało, musi być również bardzo funkcjonalne. Kuchnia, bo o niej oczywiście mowa może być aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z ważnych punktów tego wnętrza jest ściana nad blatem. W naszym artykule podpowiemy czym wykończyć tę część, aby świetnie wyglądała i była praktyczna.

Learn more…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Planując nowoczesną aranżację ogrodu bądź elementów znajdujących się na zewnątrz m.in. tarasu, części płotu czy też innych możemy rozważać wykorzystanie różnych materiałów. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który ma bardzo dobre właściwości i jest odporny na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na zewnątrz.

Learn more…

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?

W nowoczesnym budownictwie oraz podczas wykańczania wnętrz wykorzystuje się różne materiały, jedne są bardzo trwałe inne mniej. Do tej pierwszej grupy zaliczmy granit, z którego wykonuje się m.in. schody. Dlaczego warto zainwestować w elementy z tego naturalnego surowca? Na to pytania odpowiemy w naszym artykule.

Learn more…

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?

Jak wyczyścić mech z kostki brukowej, krawężników i innych elementów z kamienia?

Miękki, zielony mech może pięknie wyglądać w lesie czy też na łące. Niemniej, jeśli pojawia się on na naszej kostce brukowej, krawężnikach oraz innych elementach wykonanych z kamienia, to nie prezentuje się już tak dobrze. Dlatego też często szukamy skutecznych sposobów, na usunięcie tej rośliny. W naszym artykule przestawimy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą na pozbycie się tego problemu.

Learn more…

Jak wyczyścić mech z kostki brukowej, krawężników i innych elementów z kamienia?
Visit us:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Company info:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Call us
company: 12 210 00 50
stones: 512 090 091
fireplaces: 508 530 023
516 382 282