How to construct a fireplace surround?

In western European countries, fireplaces with water jacket inserts are market leaders.
They are much in demand, as they do not only add a pinch of elegance to every interior but they also symbolise luxury. A fireplace surround is not difficult to be made. Quite the opposite, construction experts claim that anybody can produce one by themselves because it usually consists of three elements: a supporting structure, a casing and a hood. How to make a fireplace in a living room so that all the family can take delight in enjoyable moments spent together.

How to construct a fireplace? 

First of all, we have to answer the question: what kind of fireplace suits us best? Fireplace heating system has to be installed by a specialist company. The surround, on the other hand, can be produced and mounted by us. All framing, particular elements of a central heating installation have to be tightly joined to prevent a tragedy, all the more so because one should always bear in mind that connecting pipes are exposed to temperatures reaching 1200 C.

Once the whole fireplace installation is ready, we can go on to construct a fireplace surround.
We should remember about the Polish regulations referring to fireplace installation such as Regulation of the Minister of Infrastructure of 12th April 2002 on technical requirements for the construction of buildings and their location (Journal of Law from 15th June 2002 , Article 132.3 and Article 141.1) Jeżeli zostanie już w całości przygotowana instalacja kominkowa możemy przejść do przygotowania jej obudowy.

How to assembly a fireplace in a living room?

 1. A fireplace should be placed in such a place that it does not get in the way. A fireplace insert should be placed on a solid supporting structure and connected properly to the installation.
2. We fix the framing, to which the plasterboards and the mineral wool insulation will be attached.
3. We attach the profiles to the inner edges of the corbel structure remembering that the angle of inclination of the surround and of the profile should be adjusted in such a way that the plasterboards and the insulation do not meet the exhaust flue. 4. Before we finish the assembly of the whole construction, we should install a thermal wall and ceiling insulation.
5. The mineral wool should be glued to a wall between mountings of the profiles UD 27.
6. Once the wall and the ceiling are prepared, we can attach there the framing. In the case of the ceiling, we have to use CD 60 profile.
7. We glue the plasterboards to the framing and we go on to finish off the surround surface. To do this, we have to use gypsum finish.
8. The fireplace surround should be protected with aluminium corner profiles, which we embed in the layer of gypsum finish.
9. Once the profiles are mounted and properly secured, we can spackle all the places with screws to obtain a smooth, uniform surface and then paint it with any colour we want.
However, if do not want to waste our time to construct a professional fireplace surround, a bio-fireplace might be an alternative.

How to construct a fireplace surround?

How to construct a fireplace surround?

How to construct a fireplace surround?

Learn more…

Jak dbać o posadzki z kamienia?

Posadzki z kamienia są niezwykle trwałe i estetyczne. Warto się na nie zdecydować, jeżeli mamy do zrobienia podłogi w miejscach, gdzie chodzi dużo ludzi np. w biurze. Kamienne podłogi będą także rewelacyjnym rozwiązaniem w domu, gdzie sprawią, że aranżacja całego wnętrza zyska elegancji i oryginalności. 


Posadzki z kamienia mogą być zrobione z marmuru, granitu, onyksu albo trawertynu. W dzisiejszym wpisie poradzimy jak dbać o kamienne podłogi, ponieważ wybór odpowiednich środków czystości oraz zabiegów konserwacyjnych bezpośrednio wpływa na wygląd i stan kamiennych posadzek.

Learn more…

Jak dbać o posadzki z kamienia?

Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Kominek to serce każdego domu. Wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat oraz ciepło. Oprócz swoich funkcji praktycznych stanowi również wspaniałą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Nadaje mu uroku i charakteru, dlatego warto dobrze dopasować kominek do stylu, w jakim wykończony jest dom. Odpowiednio dobrany kominek uzupełni aranżację i podkreśli charakter wnętrza. W domach, które są urządzone w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy nowoczesnym idealnym rozwiązaniem będzie kominek nowoczesny.

 

Learn more…

Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Schody granitowe w aranżacjach wnętrz

Granit jest kamieniem od dawna cenionym za swoje właściwości. Jest to naturalny materiał odznaczający się niebywałą trwałością. Jego wygląd pozostaje niezmienny przez długie lata. Jest również bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników. Świetnie radzi sobie z chemią używaną w gospodarstwach domowych, nie nasiąka wodą i bardzo łatwo się czyści. Charakteryzuje się także niepowtarzalnym wyglądem, którego elegancja pięknie wkomponowuje się we wnętrza, nadając im uroku.

Learn more…

Schody granitowe w aranżacjach wnętrz

Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, trwałe i na lata. Wydawać by się mogło, że ich zakup będzie jedynym najlepszym. Na rynku jednak dostępne są różne rodzaje posadzek i nie tylko posadzki kamienne są warte rozważenia.

Posadzki kamienne

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, eleganckie i przede wszystkim trwałe. Kamień naturalny, to od dawna jeden z najtrwalszych materiałów. Dodatkowo podłoga z niego wykonana jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie wymaga stosowania szczególnych środków czyszczących. W razie potrzeby wystarczy woda z płynem do naczyń. To duże ułatwienie dla wszystkich gospodyń domowych, które chcą, aby ich podłoga była zawsze czyta i błyszcząca. Posadzki kamienne są droższe od posadzek ceramicznych, ale warto zapłacić więcej, by jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszej podłogi.
Z biegiem lat również posadzki kamienne ulegają zmatowieniu i/lub wytarciu. Nie jest to jednak problem, ponieważ można je wielokrotnie odnawiać przy pomocy maszyn oraz odpowiednich środków chemicznych. Dodatkowo posadzki kamienne idealnie sprawdzą się w dużym salonie, przedpokoju czy łazience, ponieważ ich kolor i wzór zależą od rodzaju zastosowanego kamienia.

Jaki kamień na posadzki?
O tym, jaki kamień na posadzki wybrać pisaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy będzie na nie odpowiedni. Kupując kamień na posadzki należy pamiętać, że powinna go wyróżniać:
Niska ścieralność, która określa stopień zmiany wyglądu płytki kamiennej pod wpływem jej użytkowania. Jest to jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać posadzka. Musi być odporna na ścieranie tym bardziej jeżeli będziemy po niej chodzić, a dzieci biegać i bawić się. Ważną cechą, jest tż niska nasiąkliwość, która zależy od porowatości płytek, właściwości szkliwa oraz nasycenia płytek impregnatem. Co ważne, im jest niższe, tym posadzki kamienne są mniej podatne na zabrudzenia i odbarwienia.

Posadzki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są coraz popularniejsze. Produkowane z masy glinianej z dodatkiem piasku i innych materiałów. Powszechnie stosuje się je jako posadzki kuchenne i łazienkowe. Wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Co więcej, bez trudu można z nich usunąć nawet plamy z tłuszczu. Posadzki ceramiczne są z pewnością tańsze od kamiennych, dlatego nie obciążą naszego budżetu.

 

Learn more…

Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?
Visit us:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka


Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Company info:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Call us
company: 12 210 00 50
stones: 512 090 091
fireplaces: 605 534 995