Marmur kontra granit. Porównanie

Oba te kamienie są niezwykle popularne w budownictwie i – co należy podkreślić – oba są bardzo piękne. Na pewno każdemu, kto marzy o eleganckim wykończeniu w naturalnym stylu ciężko się zdecydować. W związku z tym przychodzimy z pomocą i oferujemy lekturę tego oto małego poradnika, który krótko przedstawi różnice pomiędzy marmurem a granitem. Pod lupę weźmiemy ich skład chemiczny oraz trwałość i wygląd. Zapraszamy do lektury.

Skład chemiczny i cechy fizyczne. Czym się różni marmur od granitu?

Pod względem pochodzenia i właściwości marmur i granit niesłychanie się od siebie różnią. Chociaż stanowią najpopularniejszą parę wśród kamieni, nie są ze sobą spokrewnione. Jako skała metamorficzna, marmur powstaje podczas przeobrażania wapienia lub dolomitów. W związku z tym jest on bardzo twardym materiałem. Dzięki polerowaniu charakteryzuje się on wysokim połyskiem. Inną jego cechą jest niska nasiąkliwość. Zatem chociaż wytrzymały, marmur jest mniej morozoodporny, bardziej ścieralny i bardziej nasiąkliwy od granitu. Granit jest skałą polimineralną, a także głębinową. Powstaje z magmy głęboko pod ziemią, pod ogromnym ciśnieniem. Jest bardziej wytrzymały od marmuru, szczególnie jeżeli mowa o warunkach atmosferycznych czy ścieraniu. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że gorzej przewodzi ciepło.

Estetyka. Jak odróżnić marmur od granitu?

Wbrew pozorom dla nikogo nie będzie to stanowić problemu. Te dwa kamienie naturalne mają odmienny charakter, a zastosowane dają odmienny efekt. Marmur jest klasycznym, eleganckim materiałem, który zawsze wygląda harmonijnie. Od wieków cenimy go sobie jako doskonały kamień architektoniczny. Stanowi symbol tradycji i dobrego gustu. Chociaż niewątpliwie wyrafinowany, charakteryzuje się szeroką gamą wzorów o różnych barwach. Szczególnie interesujące jest jego użylenie, które nadaje mu jego niepowtarzalnego wyglądu. Najpopularniejsze są marmur biały i czarny, a także odmiany beżowe, brązowo-oliwkowe i szare. Dzięki jawnokrystalicznej budowie wzory na granice są widoczne gołym okiem, a zatem granit sam w sobie jest bardziej dynamiczny. Tak jak na marmurze zaobserwujemy pociągłe, podobne do wodnych fal żyły, tak granit zdobią plamki i kropki. Jak już zauważono wcześniej, charakterystyczna tafla tego kamienia przywodzi na myśl widok czasem rozgwieżdżonego, a czasem zachmurzonego nieba. Chociaż tak jak marmur (i jak kamień w ogólności) granit jest ozdobą elegancką, to jednocześnie wnosi on do wystroju nieco więcej życia.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Kiedy budujesz lub remontujesz dom, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest wygląd zewnętrznych ścian budynku. Dlaczego? Elewacja to wizytówka każdej budowli. Widać ją z daleka, przez robi pierwsze wrażenie na odwiedzających. Z pewnością zależy Ci na tym, by było dobre. Jeśli tak, wykonaj ją z kamienia naturalnego. Dlaczego warto to zrobić? Który surowiec wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Czytaj więcej…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej…

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Jeśli jesteś w trakcie remontu lub wykończenia swojego wnętrza, z pewnością zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię. W takim przypadku musisz zdecydować, w jaki sposób pomalować ściany, czym wyłożyć podłogi, które szafki wybrać i z czego zrobić blaty kuchenne. W ostatnim celu możesz wykorzystać kamień naturalny lub spiek kwarcowy. Który wybrać? Jakie właściwości mają te surowce? Dowiesz się w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?

Kiedy urządzasz od postaw swoją kuchnię lub łazienkę, stoisz przed wyborem odpowiedniej posadzki. Jak wiadomo, wiele osób sięga po płytki gresowe, by wyłożyć nimi podłogę w tych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że nie są one jedynym rozwiązaniem — możesz również zdecydować się na płytki z kamienia naturalnego. Jeśli nie wiesz, które z nich kupić, przeczytaj poniższy artykuł.

Czytaj więcej…

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282