Marmur kontra granit. Porównanie

Oba te kamienie są niezwykle popularne w budownictwie i – co należy podkreślić – oba są bardzo piękne. Na pewno każdemu, kto marzy o eleganckim wykończeniu w naturalnym stylu ciężko się zdecydować. W związku z tym przychodzimy z pomocą i oferujemy lekturę tego oto małego poradnika, który krótko przedstawi różnice pomiędzy marmurem a granitem. Pod lupę weźmiemy ich skład chemiczny oraz trwałość i wygląd. Zapraszamy do lektury.

Skład chemiczny i cechy fizyczne. Czym się różni marmur od granitu?

Pod względem pochodzenia i właściwości marmur i granit niesłychanie się od siebie różnią. Chociaż stanowią najpopularniejszą parę wśród kamieni, nie są ze sobą spokrewnione. Jako skała metamorficzna, marmur powstaje podczas przeobrażania wapienia lub dolomitów. W związku z tym jest on bardzo twardym materiałem. Dzięki polerowaniu charakteryzuje się on wysokim połyskiem. Inną jego cechą jest niska nasiąkliwość. Zatem chociaż wytrzymały, marmur jest mniej morozoodporny, bardziej ścieralny i bardziej nasiąkliwy od granitu. Granit jest skałą polimineralną, a także głębinową. Powstaje z magmy głęboko pod ziemią, pod ogromnym ciśnieniem. Jest bardziej wytrzymały od marmuru, szczególnie jeżeli mowa o warunkach atmosferycznych czy ścieraniu. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że gorzej przewodzi ciepło.

Estetyka. Jak odróżnić marmur od granitu?

Wbrew pozorom dla nikogo nie będzie to stanowić problemu. Te dwa kamienie naturalne mają odmienny charakter, a zastosowane dają odmienny efekt. Marmur jest klasycznym, eleganckim materiałem, który zawsze wygląda harmonijnie. Od wieków cenimy go sobie jako doskonały kamień architektoniczny. Stanowi symbol tradycji i dobrego gustu. Chociaż niewątpliwie wyrafinowany, charakteryzuje się szeroką gamą wzorów o różnych barwach. Szczególnie interesujące jest jego użylenie, które nadaje mu jego niepowtarzalnego wyglądu. Najpopularniejsze są marmur biały i czarny, a także odmiany beżowe, brązowo-oliwkowe i szare. Dzięki jawnokrystalicznej budowie wzory na granice są widoczne gołym okiem, a zatem granit sam w sobie jest bardziej dynamiczny. Tak jak na marmurze zaobserwujemy pociągłe, podobne do wodnych fal żyły, tak granit zdobią plamki i kropki. Jak już zauważono wcześniej, charakterystyczna tafla tego kamienia przywodzi na myśl widok czasem rozgwieżdżonego, a czasem zachmurzonego nieba. Chociaż tak jak marmur (i jak kamień w ogólności) granit jest ozdobą elegancką, to jednocześnie wnosi on do wystroju nieco więcej życia.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Jak czyścić kamień dekoracyjny we wnętrzach?

Każdy z nas chce urządzić mieszkanie tak, by czuć się w nim komfortowo. Jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczenie w nim kamiennych ozdób, warto wiedzieć, jak o nie zadbać, żeby mogły pełnić swoją funkcję oraz cieszyć oko przez długi czas. Czyszczenie kamienia dekoracyjnego różni się w zależności od tego, z jakim rodzajem tworzywa mamy do czynienia.

Czytaj więcej…

Jak czyścić kamień dekoracyjny we wnętrzach?

Kamień dekoracyjny - jak wykorzystać do aranżacji wnętrza?

Istnieje wiele sposobów na aranżację domu. Zależy ona od gustu właścicieli albo funkcji, jaką pełni dany pokój w mieszkaniu. Idealnym rozwiązaniem dla miłośników luksusu będzie pokrycie ścian salonu lub innego pomieszczenia ozdobnym marmurem, granitem czy trawertynem. W ofercie Fainner znajduje się kamień dekoracyjny do wnętrz, który wyróżnia się nie tylko wysoką estetyką, ale też dużą wytrzymałością. Sprzedajemy surowce odporne na zarysowania oraz działanie wody i silnych środków chemicznych.

Czytaj więcej…

Kamień dekoracyjny - jak wykorzystać do aranżacji wnętrza?

Jaki kamień elewacyjny wybrać?

Ściany zewnętrzne domu mają być nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, a więc deszczem, porywistym wiatrem czy silnym promieniowaniem słonecznym. Elewacja z kamienia łączy w sobie piękne wykończenie oraz dużą odporność na warunki atmosferyczne.

Czytaj więcej…

Jaki kamień elewacyjny wybrać?

Impregnacja kamienia naturalnego - co należy wiedzieć?

Istnieje wiele metod, za pomocą których urządzisz własne mieszkanie, balkon, taras czy ogród. Jeśli chcesz nadać swojemu domowi luksusowego charakteru, zdecyduj się na podłogi czy ozdoby wykonane z naturalnego kamienia dekoracyjnego. Jeśli chcesz, by tego rodzaju przedmioty były czyste i długo cieszyły Twoje oko, warto ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dobrym sposobem na to jest odpowiedni impregnat do kamienia naturalnego. Na rynku dostępne są preparaty, za pomocą których samodzielnie zaimpregnujesz tego rodzaju nawierzchnie.

Czytaj więcej…

Impregnacja kamienia naturalnego - co należy wiedzieć?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282