Marmur kontra granit. Porównanie

Oba te kamienie są niezwykle popularne w budownictwie i – co należy podkreślić – oba są bardzo piękne. Na pewno każdemu, kto marzy o eleganckim wykończeniu w naturalnym stylu ciężko się zdecydować. W związku z tym przychodzimy z pomocą i oferujemy lekturę tego oto małego poradnika, który krótko przedstawi różnice pomiędzy marmurem a granitem. Pod lupę weźmiemy ich skład chemiczny oraz trwałość i wygląd. Zapraszamy do lektury.

Skład chemiczny i cechy fizyczne. Czym się różni marmur od granitu?

Pod względem pochodzenia i właściwości marmur i granit niesłychanie się od siebie różnią. Chociaż stanowią najpopularniejszą parę wśród kamieni, nie są ze sobą spokrewnione. Jako skała metamorficzna, marmur powstaje podczas przeobrażania wapienia lub dolomitów. W związku z tym jest on bardzo twardym materiałem. Dzięki polerowaniu charakteryzuje się on wysokim połyskiem. Inną jego cechą jest niska nasiąkliwość. Zatem chociaż wytrzymały, marmur jest mniej morozoodporny, bardziej ścieralny i bardziej nasiąkliwy od granitu. Granit jest skałą polimineralną, a także głębinową. Powstaje z magmy głęboko pod ziemią, pod ogromnym ciśnieniem. Jest bardziej wytrzymały od marmuru, szczególnie jeżeli mowa o warunkach atmosferycznych czy ścieraniu. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że gorzej przewodzi ciepło.

Estetyka. Jak odróżnić marmur od granitu?

Wbrew pozorom dla nikogo nie będzie to stanowić problemu. Te dwa kamienie naturalne mają odmienny charakter, a zastosowane dają odmienny efekt. Marmur jest klasycznym, eleganckim materiałem, który zawsze wygląda harmonijnie. Od wieków cenimy go sobie jako doskonały kamień architektoniczny. Stanowi symbol tradycji i dobrego gustu. Chociaż niewątpliwie wyrafinowany, charakteryzuje się szeroką gamą wzorów o różnych barwach. Szczególnie interesujące jest jego użylenie, które nadaje mu jego niepowtarzalnego wyglądu. Najpopularniejsze są marmur biały i czarny, a także odmiany beżowe, brązowo-oliwkowe i szare. Dzięki jawnokrystalicznej budowie wzory na granice są widoczne gołym okiem, a zatem granit sam w sobie jest bardziej dynamiczny. Tak jak na marmurze zaobserwujemy pociągłe, podobne do wodnych fal żyły, tak granit zdobią plamki i kropki. Jak już zauważono wcześniej, charakterystyczna tafla tego kamienia przywodzi na myśl widok czasem rozgwieżdżonego, a czasem zachmurzonego nieba. Chociaż tak jak marmur (i jak kamień w ogólności) granit jest ozdobą elegancką, to jednocześnie wnosi on do wystroju nieco więcej życia.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Kamienne blaty łazienkowe - jaki kamień wybrać?

Urządzając dom, mieszkania lub biuro niezwykle istotne są elementy wykończeniowe. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, jaki kamień na blat do łazienki wybrać? A propozycji jest bardzo dużo w tym m.in. marmur, granit czy też konglomerat, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Kamienne blaty łazienkowe to doskonały sposób na nadanie wnętrzu wyjątkowego charakteru i elegancji – zobacz, który z nich najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Czytaj więcej…

Kamienne blaty łazienkowe - jaki kamień wybrać?

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

W obliczu rosnących kosztów energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej, nowoczesne budownictwo stawia na innowacje mające na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań i domów. Jednym z istotnych elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności jest ciepły parapet. Czy warto go rozważyć? Co to właściwe jest? Na czym polega montaż? Czy można zastosować go zarówno na elementach wewnętrznych, jak i zewnętrznych? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czytaj więcej…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Pomieszczenie, w którym gotujemy, smażymy i pieczemy, poza tym, że będzie się piękne prezentowało, musi być również bardzo funkcjonalne. Kuchnia, bo o niej oczywiście mowa może być aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z ważnych punktów tego wnętrza jest ściana nad blatem. W naszym artykule podpowiemy czym wykończyć tę część, aby świetnie wyglądała i była praktyczna.

Czytaj więcej…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Planując nowoczesną aranżację ogrodu bądź elementów znajdujących się na zewnątrz m.in. tarasu, części płotu czy też innych możemy rozważać wykorzystanie różnych materiałów. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który ma bardzo dobre właściwości i jest odporny na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na zewnątrz.

Czytaj więcej…

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282