Marmur kontra granit. Porównanie
Oba te kamienie są niezwykle popularne w budownictwie i – co należy podkreślić – oba są bardzo piękne. Na pewno każdemu, kto marzy o eleganckim wykończeniu w naturalnym stylu ciężko się zdecydować. W związku z tym przychodzimy z pomocą i oferujemy lekturę tego oto małego poradnika, który krótko przedstawi różnice pomiędzy marmurem a granitem. Pod lupę weźmiemy ich skład chemiczny oraz trwałość i wygląd. Zapraszamy do lektury.
Skład chemiczny i cechy fizyczne. Czym się różni marmur od granitu?
Pod względem pochodzenia i właściwości marmur i granit niesłychanie się od siebie różnią. Chociaż stanowią najpopularniejszą parę wśród kamieni, nie są ze sobą spokrewnione. Jako skała metamorficzna, marmur powstaje podczas przeobrażania wapienia lub dolomitów. W związku z tym jest on bardzo twardym materiałem. Dzięki polerowaniu charakteryzuje się on wysokim połyskiem. Inną jego cechą jest niska nasiąkliwość. Zatem chociaż wytrzymały, marmur jest mniej morozoodporny, bardziej ścieralny i bardziej nasiąkliwy od granitu. Granit jest skałą polimineralną, a także głębinową. Powstaje z magmy głęboko pod ziemią, pod ogromnym ciśnieniem. Jest bardziej wytrzymały od marmuru, szczególnie jeżeli mowa o warunkach atmosferycznych czy ścieraniu. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że gorzej przewodzi ciepło.
Estetyka. Jak odróżnić marmur od granitu?
Wbrew pozorom dla nikogo nie będzie to stanowić problemu. Te dwa kamienie naturalne mają odmienny charakter, a zastosowane dają odmienny efekt. Marmur jest klasycznym, eleganckim materiałem, który zawsze wygląda harmonijnie. Od wieków cenimy go sobie jako doskonały kamień architektoniczny. Stanowi symbol tradycji i dobrego gustu. Chociaż niewątpliwie wyrafinowany, charakteryzuje się szeroką gamą wzorów o różnych barwach. Szczególnie interesujące jest jego użylenie, które nadaje mu jego niepowtarzalnego wyglądu. Najpopularniejsze są marmur biały i czarny, a także odmiany beżowe, brązowo-oliwkowe i szare. Dzięki jawnokrystalicznej budowie wzory na granice są widoczne gołym okiem, a zatem granit sam w sobie jest bardziej dynamiczny. Tak jak na marmurze zaobserwujemy pociągłe, podobne do wodnych fal żyły, tak granit zdobią plamki i kropki. Jak już zauważono wcześniej, charakterystyczna tafla tego kamienia przywodzi na myśl widok czasem rozgwieżdżonego, a czasem zachmurzonego nieba. Chociaż tak jak marmur (i jak kamień w ogólności) granit jest ozdobą elegancką, to jednocześnie wnosi on do wystroju nieco więcej życia.