Blat marmurowy w kuchni. Czy to dobry pomysł?

Marmur to jeden z chętniej wybieranych kamieni naturalnych do wykańczania wnętrz mieszkalnych. Głównym powodem tej popularności są rzecz jasna niewątpliwe walory wizualne tego materiału, chociaż nie mniejsze znaczenie mają też jego właściwości. 

Blat z marmuru w kuchni - o czym warto pamiętać?

Marmur to kamień naturalny, który od tysiącleci wykorzystywany był w budownictwie, wykańczaniu i aranżowaniu wnętrz. Uważany jest za bardzo szlachetny i prestiżowy materiał. Zachwyca przede wszystkim swoim niewątpliwym, ponadczasowym pięknem. Nie jest jednak pierwszym wyborem, jeśli chodzi o blaty kuchenne. Zwykle przy wykańczaniu tych elementów wybieramy granity, które uważamy za zdecydowanie trwalsze i wytrzymałe. Tymczasem marmur również może być zastosowany do wykonania eleganckiego blatu kuchennego, czy też płytek ściennych lub łazienkowych. Musi być jednak odpowiednio zabezpieczony. Konieczna jest również regularna konserwacja. Jest to niezbędne, gdyż naturalny marmur może wchłaniać wodę, tłuszcze oraz różnorodne substancje barwiące. Z tego też powodu kuchenne blaty marmurowe wymagają stosownej impregnacji.

Trzeba również pamiętać, że blaty marmurowe są nieco bardziej podatne na zadrapania czy uszkodzenia mechaniczne, niż np. granity. Dlatego też wielu czynności związanych z przygotowywaniem posiłków nie należy wykonywać bezpośrednio na blacie. Dotyczy to przede wszystkim krojenia. Decydując się na marmurowy blat, trzeba również wyposażyć się w specjalne deski do krojenia.

Do regularnej pielęgnacji trzeba wybierać stosowne środki czyszczące oraz pielęgnacyjne przeznaczone do marmuru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zniszczymy cennego blatu podczas usuwania z niego zabrudzeń.

Decydując się na marmurowy blat do swojej kuchni, kierujmy się względami praktycznymi. Pamiętajmy, że marmur posiada przede wszystkim walory estetyczne. Jako powierzchnia użytkowa w kuchni, będzie wymagał z naszej strony wyjątkowej ostrożności, ponieważ ryzyko uszkodzenia jest duże.

Biały i czarny marmur

Marmur jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Choć ten konkretny kamień można nabyć w kolorze szarym, beżowym, błękitnym, zielonym czy też czerwonym, to jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się marmur biały oraz czarny. Wykonany w tych odcieniach blat do kuchni sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, stawiających na prostą i stonowaną stylistykę. Przy wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla siebie warto kierować się nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale także całym wystrojem kuchni. Tylko w ten sposób blat będzie idealnie komponował się z pozostałymi meblami w pomieszczeniu.

Wykończenia krawędzi i detale

Bez względu na to, na jaki kolor kamienia się zdecydujemy, blat kuchenny może zostać wykończony na wiele różnych sposobów. Wyborowi podlega nie tylko jego kształt, ale również wykończenie krawędzi. Wyróżniamy bowiem krawędzie proste, skośne, a także wklęsłe - wzystko zależy od indywidualnych preferencji każdej z osób. Warto pamiętać o tym, aby styl i rodzaj wykończenia blatu kuchennego był spójny z ogólnym wystrojem całej kuchni. Tylko w ten sposób całość będzie prezentowała się niezwykle okazale.

Blat marmurowy w różnych stylach aranżacji wnętrz

Ile kuchni, tyle stylów aranżacji wnętrza. Jak w tym wszystkim wybrać najodpowiedniejszy blat marmurowy dla swoich potrzeb? Warto, aby blat kuchenny stanowił swego rodzaju dopełnienie całego pomieszczenia. Jego kolorystyka, kształt, a także zastosowane detale powinny współgrać z pozostałymi meblami i akcesoriami znajdującymi się w kuchni. Tylko w ten sposób uniknie się swoistego dysonansu, a zatem sytuacji, w której jeden element zupełnie nie pasuje do drugiego.

Marmur – charakterystyka

W porównaniu z granitem, marmur jest nieco mniej wytrzymały na uszkodzenia, a także bardziej wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne (przede wszystkim na mróz). Z tego właśnie względu znajduje on swoje szczególne zastosowanie wewnątrz budynków. Można z niego wykonać schody, parapety lub właśnie blaty kuchenne.

Jak wybrać marmur?

Marmur jest dostępny w wielu wariantach kolorystyczny i stylistycznych, co sprawia, że każda z osób znajdzie najodpowiedniejszą propozycję dla siebie. Posiadając pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym można zdecydować się na połączenie czerni i bieli (ciemnych szafek oraz białego blatu kuchennego). Da to poczucie głębi oraz spowoduje, że blat kuchenny będzie wyróżniony i stanie się niejako centralnym punktem każdej kuchni.

Blat wykonany z marmuru sprawdzi się równie dobrze we wnętrzach eleganckich, wyposażonych w liczne ozdoby i ekstrawaganckie dekoracje. W takim przypadku wybór białego marmuru i uzupełnienie go o złote dodatki będzie znakomitym wyborem, który sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Marmur jest materiałem, który dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów, może być stosowany w różnych wnętrzach - zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych. Bardzo ważne jest jednak, aby w odpowiedni sposób o niego dbać stosując specjalistyczne detergenty i środki czyszczące. Niewłaściwa pielęgnacja może bowiem doprowadzić do trwałych zabrudzeń oraz śladów użytkowania.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Naturalne materiały królują w koncepcji aranżacyjnej zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obok drewna i szkła swoje miejsce ma oczywiście kamień. Można z niego wykonać rozmaite rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się m.in. schody z marmuru oraz granitu, które są funkcjonalne, trwałe oraz piękne. Poza tym cenione są również warianty z trawertynu czy też kwarcytu.

Czytaj więcej…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Materiał ten jest niezwykle popularny zarówno w budownictwie, jak i aranżacji pomieszczeń. Dzięki świetnym parametrom i dużej wytrzymałości znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit w domu może być wykorzystany przy tworzeniu blatów kuchennych, poręczy, schodów oraz wielu innych elementów.

Czytaj więcej…

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez oddalania się od domu to marzenie wielu osób, dlatego tarasy i balkony to niezwykle popularny wybór wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś jednym z nich i projektujesz przestrzeń do relaksu, z pewnością zastanawiasz się, jaki kamień naturalny wybrać, by wyłożyć nim posadzkę na tarasie. Konsumenci najczęściej wybierają granit i marmur. Który z nich wybrać? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Walory kamienia naturalnego
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282