Konglomerat kwarcowy – zastosowanie

Konglomerat kwarcowy inaczej kwarcogranit, kompozyt kwarcowy produkowany jest na bazie naturalnych kwarców (95%), żywic, polimerów a także innych dodatków (5%). Odbiega on znacząco swoimi właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi od innych kamieni naturalnych tj. granit i marmur.

Konglomerat kwarcowy właściwości

Konglomerat kwarcowy to mieszanka kwarców naturalnych z domieszką elastycznej żywicy, do których zazwyczaj dodawane są jony srebra. Dzięki temu materiał ten uzyskuje właściwości antybakteryjne. Dodatkowo ryzyko wystąpienia pleśni oraz grzybów zminimalizowane jest do niezbędnego minimum.
Dzięki temu, że kwarcogranit posiada właściwości antybakteryjne jest on w pełni wykorzystywany do produkcji armatury sanitarnej, wykorzystywanej zarówno w domu jak i miejscach użyteczności publicznej. W tym drugim miejscu ryzyko wystąpienia zakażenia jest największe. Umywalki schody, blaty kuchenne doskonale sprawdzają się więc w pensjonatach, hotelach, na basenach czy w szpitalach.
Produkcja kwarcogranitu jest złożona. Konglomerat kwarcowy zanim osiągnie finalną formę poddawany jest obróbce mechanicznej w trakcie której dodawana jest żywica oraz inne dodatki chemiczne, które zwiększają jego trwałość. Płyty kwarcogranitowe prasuje się pod ogromnym ciśnieniem w wysokiej temperaturze, dzięki czemu uzyskujemy produkt obojętny chemicznie i bezpieczny w użytkowaniu.
Kwarcogranit sprzedawany jest najczęściej w postaci płyt o grubości 2 cm i 3 cm. ich wymiary mogą być jednak różne i zależne od producentów.

Blog - Konglomerat kwarcowy – zastosowanie

Blat kuchenny z trawertynu, czy warto?

Blaty kuchenne z trawertynu to ciekawa alternatywa dla marmuru oraz granitu. Ze względu na klasyczny, acz oryginalny wygląd oraz wysoką wytrzymałość są popularnym elementem wykończeniowym kuchni i łazienek. Tynk dekoracyjny trawertyn najczęściej występuje w kolorze białym, aczkolwiek występujące zanieczyszczenia sprawiają, że kamień zmienia barwę na żółtą lub brązową. Czy jednak warto używać go również jako surowiec do produkcji blatu?

Blog - Blat kuchenny z trawertynu, czy warto?

Jak zrobić kominek w salonie?

W krajach Europy Zachodniej kominki z płaszczem wodnym stały się niemal numerem jeden. Każdy chce je mieć, bo dodają nie tylko elegancji wnętrzu, lecz są niejako synonimem luksusu. Obudowa kominka nie jest trudna do wykonania. Wręcz wielu ekspertów budowlanych zaznacza, że można zrobić ją samemu, ponieważ zazwyczaj składa się ona wyłącznie z trzech elementów: płyty nośnej, obudowy wkładu a także okapu. Jak zrobić kominek w salonie, aby móc spędzać przy nim czas całą rodziną.

Blog - Jak zrobić kominek w salonie?

Ile ciepła daje biokominek?

W krajach Europy Zachodniej, ale także i w Polsce, kominek na biopaliwo traktuje się głównie jako element dekoracyjny. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że może być on z powodzeniem używany do ogrzewania domu. Biokominki posiadają niezaprzeczalne funkcje grzewcze, o których warto pamiętać decydując się na montaż kominka w domu.
Nowoczesne biokominki to nie tylko ładny element dekoracyjny. Kiedy na zewnątrz robi się chłodno i dzień staje się coraz krótszy mogą być one z powodzeniem stosowane do ogrzewania mieszkania.

Blog - Ile ciepła daje biokominek?

Granitowe blaty kuchenne

Żadna kuchnia nie może obejść się bez profesjonalnego blatu. Musi być on trwały, odporny na wysoką temperaturę i działanie wody, tak aby posłużył nam przez wiele lat. Produkowane są z różnych rodzajów materiałów, aczkolwiek blaty granitowe wybierane są najczęściej z uwagi na ich bogatą kolorystykę i funkcjonalność.

Blog - Granitowe blaty kuchenne

Biokominek jaki wybrać?

Kominek na biopaliwo zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Główną jego zaletą jest mobilność oraz ekologiczność, ponieważ można go dowolnie przenosić z miejsca na miejsce. Walory dekoracyjne i cechy użytkowe stanowią jego dodatkowy atrybut. Jak wybrać biokominek do salonu, aby uniknąć rozczarowania?

 

Blog - Biokominek jaki wybrać?

Czym czyścić marmur?

Czym czyścić marmur?
Blat marmurowy czy to zastosowany w kuchni, czy w łazience wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest to kamień użytkowy, który ze względu na szerokie zastosowanie wydaje się twardy i odporny na działanie wszelkich środków chemicznych i mechanicznych. W rzeczywistości jednak blaty marmurowe posiadają strukturę porowatą, dlatego łatwo ulegają zabrudzeniom. Czym wyczyścić marmur, aby nie stracił swojego blasku? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak pielęgnować marmurowe powierzchnie.

Blog - Czym czyścić marmur?

Trawertyn i jego zastosowanie

Tynk dekoracyjny trawertyn to luksusowy materiał wykorzystywany najczęściej w aranżacji wnętrz, ponieważ posiada widoczne pory oraz kawerny na powierzchni. Idealnie nadaje się zarówno do pomieszczeń w stylu klasycznym, jak i też tych nowoczesnych. To symbol prawdziwej elegancji, a zastosowanie trawertynu jest bardzo szerokie. Trawertyn to kamień luksusowy i niepowtarzalny, dlatego warto poznać jego zastosowanie.

Co to jest trawertyn?

Trawertyn to nic innego jak tylko porowata skała osadowa, która składa się głównie z kalcytu oraz aragonitu. Jest to odmianę martwicy wapiennej. Najczęściej występuje w kolorze białym, często z żółtymi bądź czerwonymi uwarstwieniem.

Zastosowanie trawertynu

Naturalne materiały do wykończenia wnętrz nadają mu wyjątkowy klimat i zachwycający efekt końcowy. Mają również pozytywny wpływ na nasz nastrój. Istnieją jednak takie materiały, które nie poddają się upływowi czasu, dzięki czemu ich postrzeganie i urok pozostaje niezmienny. Taki właśnie jest trawertyn.
Tynk dekoracyjny trawertyn nazywany jest też powszechnie alabastrem egipskim, ponieważ był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie. Obecnie ma znaczne szersze zastosowanie m.in. ze względu na łatwość obróbki. Nakładanie trawertynu również jest proste. Ze względu jednak na swoje właściwości nie sprawdzi się on w każdej roli. Jego porowata struktura sprawia bowiem, że kamień ten jest kruchy, co osłabia również jego ogólną wytrzymałość. Należy więc uważać, ponieważ trawertyn jest mało odporny na uszkodzenia i zarysowania. Poza tymi wadami posiada on jednak szereg zalet, wśród których podkreślić należy jego estetykę, przez co najlepiej sprawdza się jako kamień dekoracyjny.
Co więcej trawertyn świetnie komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi, stąd też z łatwością dopasujemy do aranżacji wnętrza.

1.Trawertyn na schody zewnętrzne – stosowany jest rzadko, ze względu na niską odporność na zarysowania i uszkodzenia. Jeżeli więc nie chcemy co roku inwestować w nowe schody zainwestujmy w inny materiał.
2.Blat kuchenny – coraz częściej stosuje się trawertyn do wykonywania blatów. Decydują się na niego głównie osoby, które cenią klasyczne wykończenie wnętrz. W kuchni prezentuje się on bardzo elegancko, aczkolwiek do krojenia np. mięsa powinniśmy używać deski, dzięki czemu blat kuchenny trawertyn dłużej zachowa swój piękny wygląd, a my będziemy mogli cieszyć się nim przez wiele lat.
3.Obudowa kominka – wykorzystanie trawertynu nada mu oryginalny charakter, ponieważ kamień ten posiada porowatą strukturę i mnóstwo żłobień. Należy jednak zabezpieczyć go przed brudem. Wystarczy zastosować żywicę, albo masę z pyłu kamiennego i łatwiej będzie nam usuwać drobne zanieczyszczenia. Trawertyn, zwłaszcza w swojej złotej lub miodowej odmianie nie potrzebuje dodatkowej oprawy, dlatego świetnie nadaje się na obudowę kominka.
4.Podłogi z trawertynu idealnie sprawdzają się przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, ponieważ dodatkowo dłużej zatrzymują ciepło.
5.Elewacje budynków – płyty trawertynowi idealnie sprawdzają się również przy wykonywaniu elewacji, o czym przekonało się wielu inwestorów, a kolejni zaczynają je wdrażać. Materiał ten poddany impregnacji ciekawie prezentuje się w większych płytach elewacyjnych.

Jak widać trawertyn ma bardzo wiele zastosowań, dlatego tylko od nas zależy do czego go wykorzystamy. Pamiętajmy, że jest to kamień luksusowy, który nada naszemu wnętrzu elegancki i oryginalny charakter, stąd też warto go wykorzystywać w wykończeniach.

Blog - Trawertyn i jego zastosowanie
  1. Szukasz inspiracji, porady?
    Jesteś w dobrym miejscu.

    Zapraszamy państwa do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdą państwo fachowe porady jaki kamień naturalny wybrać i na co go zastosować. Dowiedzą się państwo jak pielęgnować kamień, poznają rodzaje kominków oraz jakie firmy produkujące kominki z nami współpracują.

    Marmur, trawercyt, kwarcyt, kwarcogranit – Kraków, Wieliczka – Fainner
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282