Wkład kominowy otwierany na bok czy podnoszony do góry - który wybrać?

Decydując się na kominek w swoim domu stajemy przed wieloma wyborami oferowanymi przez rynek. Rozwiązań jest dużo, jednak najważniejsze jest to, żeby zdecydować się na takie, które będą posiadały nie tylko walory estetyczne, ale i będą funkcjonalne i bezawaryjne. Jednym z częstszych dylematów właścicieli kominków są wkłady. Najpopularniejsze typy to podnoszony do góry i otwierany na bok. Istnieją także takie, które są przesuwane na szynach. Czy sposób otwierania się faktycznie ma znaczenie?

Zalety i wady wkładów kominkowych podnoszonych do góry

Wkłady kominkowe podnoszone do góry posiadają wiele zalet:

  • są dobrym rozwiązaniem dla miłośników designerskich i przykuwających wzrok rozwiązań,
  • zapewniają łatwe i bezkolizyjne otwieranie,
  • korzystanie z paleniska wygląda bardziej efektownie,
  • możliwość wybrania drzwi, które stanowi duża szyba żaroodporna osiągającej wymiary nawet 100-120cm,
  • część modeli posiada systemy samoczyszczące szyby.

Niestety, takie rozwiązanie posiada też swoje wady. Wkłady kominkowe podnoszone do góry są droższe od tych otwieranych na bok. Dodatkowo, systemy są bardziej awaryjne, a sam proces doczyszczania szyby jest bardziej problematyczny. Wielu producentów wymaga corocznej konserwacji całego wkładu, w celu sprawdzenia i wymienienia linek, które są największą bolączką tego systemu. Statystycznie, szyby w mechanizmach podnoszonych do góry pękają częściej niż w otwieranych na bok.

Zalety i wady wkładów kominkowych otwieranych na bok

Te rozwiązanie także posiada wiele zalet:

  • są idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących klasykę,
  • łatwość w czyszczeniu,
  • niska awaryjność,
  • korzystniejsze cenowo.

Decydując się na wkłady kominkowe otwierane na bok, trzeba wiedzieć, że w tym przypadku niemożliwym jest wybór drzwi zrobionych z dużej szyby żaroodpornej.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Oba typy wkładów kominkowych posiadają zalety i wady, trzeba oszacować własne potrzeby oraz wybrać opcję bliższą oczekiwaniom. Dużą rolę odgrywa także ich wygląd, który wpływa na cały charakter pomieszczenia. Wkłady kominkowe otwierane do góry będą świetnym wyborem w nowoczesnych wnętrzach, natomiast te otwierane na bok – w klasycznych.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Naturalne materiały królują w koncepcji aranżacyjnej zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obok drewna i szkła swoje miejsce ma oczywiście kamień. Można z niego wykonać rozmaite rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się m.in. schody z marmuru oraz granitu, które są funkcjonalne, trwałe oraz piękne. Poza tym cenione są również warianty z trawertynu czy też kwarcytu.

Czytaj więcej…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Materiał ten jest niezwykle popularny zarówno w budownictwie, jak i aranżacji pomieszczeń. Dzięki świetnym parametrom i dużej wytrzymałości znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit w domu może być wykorzystany przy tworzeniu blatów kuchennych, poręczy, schodów oraz wielu innych elementów.

Czytaj więcej…

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez oddalania się od domu to marzenie wielu osób, dlatego tarasy i balkony to niezwykle popularny wybór wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś jednym z nich i projektujesz przestrzeń do relaksu, z pewnością zastanawiasz się, jaki kamień naturalny wybrać, by wyłożyć nim posadzkę na tarasie. Konsumenci najczęściej wybierają granit i marmur. Który z nich wybrać? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Walory kamienia naturalnego
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282