Schody z marmuru czy granitu?
Wiele osób zastanawia się czy wybrać schody z marmuru czy granitu. Jak można przeczytać na wielu forach internetowych klienci najczęściej rozważają zakup jednych z nich. Coraz częściej z kolei rezygnują z zakupu drewnianych stopni ponieważ obawiają się, że pomimo tego, że drewno jest ciepłe i ładne, szybko ulegnie zniszczeniu itd. Tak więc podpowiadamy, co wybrać, schody z marmuru czy granitu?
Zarówno schody granitowe jak i marmurowe mają mnóstwo uroku i potrafią zdecydować o charakterze całego wnętrza.
Schody granitowe
Schody z granitu są wyjątkowo trwałe i odporne na ścieranie. Cechuje je również odporność na wpływ czynników mechanicznych oraz mróz. Różnorodność struktur jakie posiada granit wpływa na jego funkcjonalność. Dodatkowo bogata kolorystyka sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni rodzaj do swojego wnętrza.
Schody granitowe są najbardziej odporne na ścieranie i zarysowania. Dają się dobrze polerować, co sprawia, że wykazują niespotykaną trwałość. Są całkowicie wodoodporne oraz dobrze akumulują ciepło dzięki wysokiej gęstości rzędu od 2,3 do 2,8 g/cm.
Niektórzy obawiają się, że schody granitowe będą zbyt śliskie, aby uniknąć tego problemu warto rozważyć zrobienie schodów z granitu piaskowego, płomieniowanego lub groszkowanego, a następnie szczotkowanego.
Schody marmurowe
Schody z marmuru są kamieniem o nieco mniejszej trwałości niż granit. Sprawia to, że łatwiej podlegają obróbce. Mają też bardzo małą nasiąkliwość rzędu od 0,1 do 0,5%. Dają się także doskonale polerować na lustrzany połysk.
Schody z marmuru wybierane są ze względu na fakt, że są subiektywnie odbierane jako ciepłe i przytulne. To właśnie z tego powodu oraz właściwości skały świetnie nadają się do produkcji elementów wykończenia schodów, a także jako materiał dla stopnic, podstopnic, balustrad a nawet podestów.
Decydując się czy to na schody z marmuru czy granitu należy pamiętać o odpowiedniej ich impregnacji. Ten zabieg pomoże ochronić ich powierzchnię przed trwałym zaplamieniem. W przypadku wystąpienia uszczerbków nie trudno je naprawić. Do tego celu wystarczy użyć szpachli epoksydowej lub cementowej.