Próbki kamieni, czyli jak mądrze wybrać materiał dla siebie?

Kamień jest naturalnym materiałem, który pomimo zmieniających się trendów, zajmuje silną pozycję w różnych stylach aranżacyjnych. Wykonuje się z niego przede wszystkim blaty, parapety, schody i posadzki. Jak właściwie dobrać rodzaj kamienia do poszczególnych wnętrz? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Popularność kamienia w różnych aranżacjach


Przy wyborze materiałów na parapety, posadzki czy blaty trzeba przemyśleć, jakie właściwości musi posiadać dany materiał. Blaty powinny być odporne na obrażenia mechaniczne, natomiast parapety i posadzki muszą wykazywać się odpornością na wodę. Równie ważna jest łatwość czyszczenia powierzchni z różnych plam. Kamień przeważnie doskonale sprawdza się w tych wszystkich zastosowaniach. Kamienne schody mogą być polerowane, połomieniowane lub szczotkowane. W aranżacjach wnętrz stosuje się zarówno naturalny kamień, jak i konglomeraty kamieniopochodne. Najpopularniejsze materiały to:

  • marmur,
  • granit,
  • trawertyn,
  • kwarcogranit,
  • onyks,
  • spieki kwarcowe.

Prezentacja tych materiałów na określonych płaszczyznach mocno wpływa na całość aranżacji danego wnętrza. Subtelne, zimne kolory świetnie pasują do stylu skandynawskiego oraz nowoczesnych, surowych wnętrz. Kamienie w odcieniach ziemistych sprawdzą się np. w stylu rustykalnym lub klasycznym. Na podłodze można użyć dwóch rodzajów kamieni, co stwarza bardzo ciekawe połączenia. Blaty powinny być przede wszystkim dopasowane do umywalek. Można zatrudnić dekoratora wnętrz lub samodzielnie zaplanować aranżację w taki sposób, by wszystko dobrze komponowało. Jak to zrobić, by nie żałować swojego wyboru?

Próbki kamieni


Kamienne parapety, blaty, podłogi i schody wykonuje się na wymiar. W tym celu klienci muszą sprecyzować swoje wymagania, a także podać wymiary. Długość i szerokość powierzchni można wyliczyć samodzielnie. Problematyczny staje się wybór kamienia w sytuacji, gdy nie ma możliwości ujrzenia całego efektu. Wybrane materiały przeważnie można zobaczyć i dotknąć na miejscu w punkcie handlowym, lecz to również nie jest wystarczająco satysfakcjonujące. Na szczęście wiele sklepów i pracowni udostępnia próbki kamieni. Są to przykłady materiałów z danej oferty w postaci niewielkich prostokątów. Niektórzy producenci oferują je w sprzedaży, inni umożliwiają zwrotny wynajem w zamian za kaucję. To doskonały sposób na to, by móc samodzielnie w swoim mieszkaniu zobaczyć, jaki kamień będzie najlepiej prezentował się w formie parapetów, a jaki sprawdzi się w formie blatu w kuchni. Niestety, pełny obraz aranżacji ukaże się dopiero wtedy, gdy wybrane powierzchnie zostaną zamontowane. Próbki kamieni to jednak lepsza opcja niż szybki wybór w sklepie, który w przestrzeni domowej wydaje się niepewny i nieprzemyślany. 

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Naturalne materiały królują w koncepcji aranżacyjnej zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obok drewna i szkła swoje miejsce ma oczywiście kamień. Można z niego wykonać rozmaite rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się m.in. schody z marmuru oraz granitu, które są funkcjonalne, trwałe oraz piękne. Poza tym cenione są również warianty z trawertynu czy też kwarcytu.

Czytaj więcej…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Materiał ten jest niezwykle popularny zarówno w budownictwie, jak i aranżacji pomieszczeń. Dzięki świetnym parametrom i dużej wytrzymałości znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit w domu może być wykorzystany przy tworzeniu blatów kuchennych, poręczy, schodów oraz wielu innych elementów.

Czytaj więcej…

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez oddalania się od domu to marzenie wielu osób, dlatego tarasy i balkony to niezwykle popularny wybór wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś jednym z nich i projektujesz przestrzeń do relaksu, z pewnością zastanawiasz się, jaki kamień naturalny wybrać, by wyłożyć nim posadzkę na tarasie. Konsumenci najczęściej wybierają granit i marmur. Który z nich wybrać? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Walory kamienia naturalnego
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282