Piaskowiec jako materiał na elewacje
Piaskowiec jest naturalnym kamieniem często stosowanym w budownictwie. Jest to zwięzła skała osadowa, która charakteryzuje się drobnoziarnistą strukturą. Od dawna był wykorzystywany do wznoszenia budowli, a także do rzeźbienia. Jest stosunkowo miękki, dzięki czemu jego obróbka nie należy do szczególnie wymagających. Ma ciekawą barwę oraz dobre właściwości techniczne. Idealnie sprawdza się jako materiał na elewacje zarówno domów tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych.
Charakterystyka piaskowca
Piaskowiec wyróżnia się drobnoziarnistą budową oraz charakterystycznym ciepłym kolorem. Ma porowatą strukturę, dlatego warto go impregnować. Taki zabieg spowoduje, że jego pory będą zatkane, a brud nie będzie wnikał w jego strukturę, dzięki czemu elewacja będzie się perfekcyjnie prezentować.
Powstaje na skutek spajania luźnych osadów, w przypadku piaskowca jest to piasek, przez wytrącanie z porowej warstwy skały minerałów zawartych w roztworach w niej krążących. Proces ten nazywany jest cementacją. Jest to skała stosunkowo miękka i łatwa w obróbce, jednak kupując piaskowiec, warto zwrócić uwagę na jego odporność na ścieranie i stopień nasiąkliwości wody. W sprzedaży są bowiem piaskowce twardsze i miększe. Twardszy materiał będzie się lepiej nadawał na elewację domu.
Jakie są popularne rodzaje elewacji wykonywanych z piaskowca?
Elewacje wykonane z piaskowca różnią się wyglądem i stylem. Można odnaleźć wśród nich bardzo minimalistyczne i nowoczesne projekty zrobione ze specjalnych płyt ciętych z piaskowca, a także nawiązujące do tradycyjnej architektury elewacje wykonane z piaskowca łupanego. Elewacje z piaskowca łupanego wyglądają niezwykle oryginalnie. Ze względu na swój kolor oraz fakturę, piaskowiec doskonale odnajduje się w połączeniach z drewnem, metalem i szkłem. Dzięki temu jest chętnie stosowany do wykonywania elewacji we współczesnych budynkach. Jego ciekawa forma idealnie urozmaica proste nowoczesne formy budynków. Miękkość tego kamienia powoduje, że łatwo można wykonać w nim niezbędne docięcia i dostosować go nawet do najbardziej nietypowych kształtów.