Kominki kaflowe z systemem DPD czy piecokominek: który wybrać?
Kominki kaflowe to pojęcie posiadające dwa główne znaczenia, które klienci używają często ich nie rozróżniając. Stosując kafle kominkowe służące jedynie do wykonania obudowy chwalą się znajomym, że posiadają w domu kominek kaflowy, co oczywiście nie do końca jest prawdą. Z drugiej jednak strony mogą działać też jak kafle w dawnych, babcinych piecach, w których to kafle potrafiły akumulować ciepło po wygaszeniu ognia. Co więc wybrać?
Wybierając kominek kaflowy można więc rozważać między dwoma rozwiązaniami: nowoczesnym systemem ogrzewania DPD bądź też piecem kaflowym. Każde ma swoje plusy i minusy. Pozostaje więc decyzja, które rozwiązanie wybrać?
Kominki kaflowe z systemem DPD
System DPD (system dystrybucji gorącego powietrza) to popularne rozwiązanie wśród osób, którym zależy na ogrzaniu całego domu. W takich przypadkach ciepło rozprowadzane jest aluminiowymi przewodami i nawiewane do innych pomieszczeń. Kominek kaflowy z systemem DPD posiada obudowę wkładu izolowaną cieplnie. Takie rozwiązanie sprawia, że większość energii pobiera powietrze. Kafle kominkowe pełnią tutaj funkcję estetyczną.
Piece kaflowe
Piece kaflowe budowane metodą tradycyjną posiadają zazwyczaj paleniska murowane z cegieł i płyt szamotowych. Obudowa ich wkładu jest nieizolowania tak, aby powstające ciepło nie trafiało od razu do pomieszczenia, tylko było przez nią akumulowane. Energia zgromadzona w masie zabudowy jest stopniowo oddawana przez kilka lub kilkanaście godzin. Wyrównuje się temperatura otoczenia, co sprawia że minimalizowane są ewentualne kolejne załadunki drewna. Oszczędzamy i czas i paliwo.
Dużym minusem takiego rozwiązania jest oczywiście przestrzeń, którą możemy ogrzać. Ogranicza się ona bowiem wyłącznie do miejsc wokół kominka. W odległych pomieszczeniach jego działanie zostaje znacznie ograniczone i nie będzie tak odczuwane jak w systemie DPD.
Kominki kaflowe to nowoczesność, ekonomia i styl.