Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

Wkłady kominkowe ze względu na swoje zastosowanie powinny być odporne na działanie wysokich temperatur a także akumulować ciepło wytwarzane podczas spalania drewna. Osoby decydujące się na zakup kominka stają przed wyborem i często zadają sobie pytanie jaki wkład kominkowy wybrać? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zalety każdego z nich. Tym razem przedstawimy właściwości i zastosowanie żeliwnych wkładów kominkowych.
Materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy ma akumulować ciepło, a także posiadać odpowiednią moc grzewczą wystarczającą na ogrzanie kilku pomieszczeń. Czy żeliwne wkłady kominkowe spełniają to zadanie? Poniżej przedstawiamy wady i zalety żeliwnych wkładów kominkowych.
Wkłady kominkowe żeliwne były pierwszymi na polskim rynku. Ich korpus składał się z prostych odlewów żeliwnych połączonych ze sobą stalowymi śrubami. Wraz jednak z rosnącą popularnością kominków oferta firm kominkowych poszerzyła się o wkłady stalowe bądź wkłady z płaszczem wodnym. Do dzisiaj jednak wkłady żeliwne stanowią duża część sprzedawanych kominków.
Zalety wkładów kominkowych żeliwnych
Wkłady kominkowe żeliwne to produkty z najniższej półki cenowej, co oznacza, że niemal każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Koszt ich wykonania jest bowiem znacznie niższy, niż pospawania stalowego korpusu. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane jest bardzo odporny na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Oznacza to, że prawidłowo użytkowane są trwałe, niemniej jednak np. przy zbyt szybkim rozpalaniu albo załadunku zamarzniętego drewna mogą w nich powstać pęknięcia wynikające z naprężenia termicznego.
Ze względu na swoją masywność kominki żeliwne pasują do wnętrz rustykalnych i klasycznych. W nowoczesnych wyglądają nieco przytłaczająco.
Wady kominków żeliwnych
Kominki żeliwne posiadają też swoje wady. Główną z nich jest nieszczelność, która może pojawić się po kilku latach ich użytkowania. Masa, którą stosuje się do ich uszczelniania z czasem bowiem się wykrusza. Dodatkowo pewnym ich mankamentem może być konieczność wymiany szamotów po kilku sezonach grzewczych, ponieważ wielkogabarytowe kształtki często nie są zbyt odporne na silniejsze uderzenia.
Należy pamiętać, że typowe wkłady żeliwne (tzw. budżetowe) nie oferują wydajności wyższej niż 50 proc., co oznacza, że nie nadają się one do ogrzewania dużego domu.

 

Kiedy wybrać wkład żeliwny ?Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

 

 

Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

  1. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  2. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  3. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  4. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Naturalne materiały królują w koncepcji aranżacyjnej zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obok drewna i szkła swoje miejsce ma oczywiście kamień. Można z niego wykonać rozmaite rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się m.in. schody z marmuru oraz granitu, które są funkcjonalne, trwałe oraz piękne. Poza tym cenione są również warianty z trawertynu czy też kwarcytu.

Czytaj więcej…

Schody z kamienia — jaki materiał wybrać?

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Materiał ten jest niezwykle popularny zarówno w budownictwie, jak i aranżacji pomieszczeń. Dzięki świetnym parametrom i dużej wytrzymałości znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit w domu może być wykorzystany przy tworzeniu blatów kuchennych, poręczy, schodów oraz wielu innych elementów.

Czytaj więcej…

Granit w domu: zastosowanie oraz zalety

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez oddalania się od domu to marzenie wielu osób, dlatego tarasy i balkony to niezwykle popularny wybór wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś jednym z nich i projektujesz przestrzeń do relaksu, z pewnością zastanawiasz się, jaki kamień naturalny wybrać, by wyłożyć nim posadzkę na tarasie. Konsumenci najczęściej wybierają granit i marmur. Który z nich wybrać? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Granit czy marmur – który kamień sprawdzi się na taras?

Walory kamienia naturalnego

Jeśli chcesz wypełnić swój dom lub mieszkanie estetycznymi, wytrzymałymi elementami wyposażenia, powinieneś przyjrzeć się meblom wykonanym z kamienia naturalnego (częściowo lub w całości). Do ich stworzenia powszechnie stosuje się granit, marmur, kwarcogranit, trawertyn czy kwarcyt brazylijski. Wszystkie te minerały wykorzystujemy w Fainner, by tworzyć zachwycające posadzki, elewacje, kominki, schody i wiele innych elementów, które towarzyszą naszym klientom w codziennym życiu.

Wybieramy je ze względu na ich wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim trwałość. Każdy dostępny tu kamień naturalny ma inne cechy, którym warto się przyjrzeć. Na szczególną uwagę zasługuje kwarcogranit – jakie dokładnie ma cechy? Czy jest lepszym wyborem do domu niż spiek kwarcowy? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Walory kamienia naturalnego
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282