Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

Wkłady kominkowe ze względu na swoje zastosowanie powinny być odporne na działanie wysokich temperatur a także akumulować ciepło wytwarzane podczas spalania drewna. Osoby decydujące się na zakup kominka stają przed wyborem i często zadają sobie pytanie jaki wkład kominkowy wybrać? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zalety każdego z nich. Tym razem przedstawimy właściwości i zastosowanie żeliwnych wkładów kominkowych.
Materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy ma akumulować ciepło, a także posiadać odpowiednią moc grzewczą wystarczającą na ogrzanie kilku pomieszczeń. Czy żeliwne wkłady kominkowe spełniają to zadanie? Poniżej przedstawiamy wady i zalety żeliwnych wkładów kominkowych.
Wkłady kominkowe żeliwne były pierwszymi na polskim rynku. Ich korpus składał się z prostych odlewów żeliwnych połączonych ze sobą stalowymi śrubami. Wraz jednak z rosnącą popularnością kominków oferta firm kominkowych poszerzyła się o wkłady stalowe bądź wkłady z płaszczem wodnym. Do dzisiaj jednak wkłady żeliwne stanowią duża część sprzedawanych kominków.
Zalety wkładów kominkowych żeliwnych
Wkłady kominkowe żeliwne to produkty z najniższej półki cenowej, co oznacza, że niemal każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Koszt ich wykonania jest bowiem znacznie niższy, niż pospawania stalowego korpusu. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane jest bardzo odporny na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Oznacza to, że prawidłowo użytkowane są trwałe, niemniej jednak np. przy zbyt szybkim rozpalaniu albo załadunku zamarzniętego drewna mogą w nich powstać pęknięcia wynikające z naprężenia termicznego.
Ze względu na swoją masywność kominki żeliwne pasują do wnętrz rustykalnych i klasycznych. W nowoczesnych wyglądają nieco przytłaczająco.
Wady kominków żeliwnych
Kominki żeliwne posiadają też swoje wady. Główną z nich jest nieszczelność, która może pojawić się po kilku latach ich użytkowania. Masa, którą stosuje się do ich uszczelniania z czasem bowiem się wykrusza. Dodatkowo pewnym ich mankamentem może być konieczność wymiany szamotów po kilku sezonach grzewczych, ponieważ wielkogabarytowe kształtki często nie są zbyt odporne na silniejsze uderzenia.
Należy pamiętać, że typowe wkłady żeliwne (tzw. budżetowe) nie oferują wydajności wyższej niż 50 proc., co oznacza, że nie nadają się one do ogrzewania dużego domu.

 

Kiedy wybrać wkład żeliwny ?Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

 

 

Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

  1. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  2. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  3. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner
  4. Wkłady żeliwne do kominków – kiedy wybrać wkład żeliwny? – Fainner

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

W obliczu rosnących kosztów energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej, nowoczesne budownictwo stawia na innowacje mające na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań i domów. Jednym z istotnych elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności jest ciepły parapet. Czy warto go rozważyć? Co to właściwe jest? Na czym polega montaż? Czy można zastosować go zarówno na elementach wewnętrznych, jak i zewnętrznych? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czytaj więcej…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Pomieszczenie, w którym gotujemy, smażymy i pieczemy, poza tym, że będzie się piękne prezentowało, musi być również bardzo funkcjonalne. Kuchnia, bo o niej oczywiście mowa może być aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z ważnych punktów tego wnętrza jest ściana nad blatem. W naszym artykule podpowiemy czym wykończyć tę część, aby świetnie wyglądała i była praktyczna.

Czytaj więcej…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Planując nowoczesną aranżację ogrodu bądź elementów znajdujących się na zewnątrz m.in. tarasu, części płotu czy też innych możemy rozważać wykorzystanie różnych materiałów. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który ma bardzo dobre właściwości i jest odporny na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na zewnątrz.

Czytaj więcej…

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?

W nowoczesnym budownictwie oraz podczas wykańczania wnętrz wykorzystuje się różne materiały, jedne są bardzo trwałe inne mniej. Do tej pierwszej grupy zaliczmy granit, z którego wykonuje się m.in. schody. Dlaczego warto zainwestować w elementy z tego naturalnego surowca? Na to pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czytaj więcej…

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282