Jaki komin do kominka z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym do sprawnego funkcjonowania potrzebuje osobnego przewodu kominkowego o odpowiednich wymiarach i proporcjach w stosunku do rozmiaru paleniska. Przed jego wyborem powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Komin do kominka z płaszczem wodnym powinien być przede wszystkim szczelny, odporny na wysoką temperaturę i substancje wydzielane w trakcie spalania drewna. Tak więc, jaki komin wybrać i czym się kierować przy jego wyborze, aby nie popełnić błędu i nie narazić się na dodatkowe koszty.
Komin do kominka a kwestia bezpieczeństwa
Każdy komin do kominka z płaszczem wodnym powinien przede wszystkim posiadać stosowne atesty. Najczęściej są one te same jak mają piece na paliwa stałe. Wybierając komin do kominka z płaszczem wodnym najczęściej przyjmuje się, że minimalna jego wysokość to 4 m dla średnicy komina równej średnicy króćca wylotu dymu z wkładu lub pieca. Wymagana średnica przewody dymowego powinna uwzględniać z kolei moc kominka a także jego wysokość.
Jak zaznaczyliśmy na początku, komin do kominka musi być odporny na wysoką temperaturę, dlatego zaleca się aby był ceramiczny lub stalowy. Te pierwsze zazwyczaj posiadają trójwarstwową konstrukcję, dzięki czemu ich montaż jest znacznie uproszczony. Komin ceramiczny jest odporny na wilgoć oraz temperaturę dochodzącą do 600 stopni Celsjusza, a jego gładka powierzchnia powoduje wolniejsze osadzanie się sadzy. Stalowy komin do kominka z kolei jest lekki i nie wymaga fundamentu. Dodatkową jego zaletą jest możliwość montażu bezpośrednio nad kominkiem oraz na zewnątrz budynku. Jest też odporny na wysoką temperaturę sięgającą nawet 750 stopni Celsjusza.
Czy komin do kominka należy wyprowadzić ponad dach?
Komin do kominka z płaszczem wodnym powinien być co najmniej 60 cm powyżej kalenicy. Dodatkowo w przypadku stromych dachów i tych pokrytych łatwopalnym materiałem, co najmniej 30 cm od powierzchni dachy stromego z pokryciem niepalnym. W takim przypadku należy również przykryć komin siatką przeciwiskrową.
Szczelność komina
Temperatura dymu z komina osiąga temperaturę nawet 400 stopni Celsjusza, dlatego też wszystkie elementy komina muszą być ze sobą dokładnie połączone. Oprócz tego rura znajdująca się w czopuchu łącząca kominek z kominem powinna być tak zamontowana, aby mogła zmieniać długość pod wpływem zmiany temperatury.