Jak zrobić kominek w salonie?
W krajach Europy Zachodniej kominki z płaszczem wodnym stały się niemal numerem jeden. Każdy chce je mieć, bo dodają nie tylko elegancji wnętrzu, lecz są niejako synonimem luksusu. Obudowa kominka nie jest trudna do wykonania. Wręcz wielu ekspertów budowlanych zaznacza, że można zrobić ją samemu, ponieważ zazwyczaj składa się ona wyłącznie z trzech elementów: płyty nośnej, obudowy wkładu a także okapu. Jak zrobić kominek w salonie, aby móc spędzać przy nim czas całą rodziną.
Jak zbudować kominek?
Przede wszystkim należy się zastanowić, jaki kominek chcemy? Wykonanie ogrzewania kominkowego lepiej powierzyć fachowcom, jego obudowę możemy już z kolei zrobić sami. Cała konstrukcja, poszczególne elementy składowe oraz instalacje centralnego ogrzewania muszą być odpowiednio podłączone aby nie doprowadzić do tragedii, tym bardziej, że należy zawsze mieć na uwadze fakt, że rury w podłączeniu kominkowym poddawane są temperaturom dochodzącym nawet do 1200 stopni C.
Jeżeli zostanie już w całości przygotowana instalacja kominkowa możemy przejść do przygotowania jej obudowy.
W przypadku kominków pamiętajmy również, że istnieją odpowiednie rozporządzenia odnośnie ich montażu m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Z dnia 15 czerwca 2002 r.) - § 132. 3. i § 143. 1.
Jak zrobić kominek w salonie?
1. Kominek w salonie warto ustawić w takim miejscu, aby z niczym nie kolidował. Wkład kominkowy umieszczamy na solidnej podstawie i następnie odpowiednio podłączamy go do przewodów.
2. Montujemy stelaż, do którego będą przytwierdzone płyty gipsowo kartonowe oraz izolacja z wełny mineralnej.
3. Przykręcamy profile przy wewnętrznych krawędziach korpusu konsoli. Kąt nachylenia obudowy kominka oraz przykręcanego profilu powinien być dobrany w taki sposób, aby zamontowane płyty i izolacja nie stykały się z rurą odpowiedzialną za odprowadzanie spalin.
4. Zanim skończymy wykonywać całą konstrukcję stelaża warto zaizolować termicznie ścianę oraz sufit.
5. Wełnę mineralną przyklejamy do ściany między mocowaniami profili UD 27.
6. Do tak przygotowanej ściany i sufitu możemy zamontować stelaż. Do sufitu należy przymocować trzy profile CD 60.
7. Przyklejamy płyty do stelaża i przechodzimy do wykończenia powierzchni obudowy. W tym celu używamy gipsu szpachlowego.
8. Obudowa kominka powinna być zabezpieczona aluminiowymi narożnikami, które wciskamy w warstwę gipsu.
9. Gdy naroża są osadzone i odpowiednio zabezpieczone możemy zeszpachlować wszystkie miejsca, w których umieściliśmy wkręty. Jak już uzyskamy jednorodną, gładką powierzchnię możemy ją pomalować na kolor taki, jaki tylko chcemy.
A jeżeli nie chcemy tracić czasu na zrobienie profesjonalnej obudowy kominka, można pomyśleć o tym, aby kupić biokominek.