Jak czyścić kamień dekoracyjny we wnętrzach?

Każdy z nas chce urządzić mieszkanie tak, by czuć się w nim komfortowo. Jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczenie w nim kamiennych ozdób, warto wiedzieć, jak o nie zadbać, żeby mogły pełnić swoją funkcję oraz cieszyć oko przez długi czas. Czyszczenie kamienia dekoracyjnego różni się w zależności od tego, z jakim rodzajem tworzywa mamy do czynienia.

Surowcami najczęściej używanymi do stworzenia wewnętrznych dekoracji naściennych są:

  • granit,
  • marmur,
  • kwarcogranit,
  • trawertyn,
  • kwarcyt brazylijski.

Surowcem najbardziej wymagającym w pielęgnacji jest granit ze względu na bardzo dużą twardość oraz porowatą strukturę. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto użyć benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli mamy do czynienia lekkimi, powierzchniowymi zanieczyszczeniami, można usunąć je za pomocą miękkiej ściereczki oraz odpowiedniego detergentu. Bardzo ważny jest wybór środka chemicznego, który przeznaczony jest specjalnie dla danego kamienia. Warto pamiętać, by nie używać płynów o działaniu antykorozyjnym, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię naszych wewnętrznych ozdób naściennych.

Jak czyścić kamień dekoracyjny wewnętrzny?

Jak wspomniano powyżej, należy wybrać detergent, który przeznaczony jest do czyszczenia konkretnej powierzchni. Dekoracyjne surowce różnią się twardością, porowatością, odpornością na wodę oraz silne środki chemiczne. Jeśli specjalne odplamiacze lub benzyna ekstrakcyjna, która sprawdza się w przypadku dekoracji granitowych, nie przyniosą efektu, można zdecydować się na delikatne piaskowanie lub szlifowanie, które jest szczególnie dobrym pomysłem, jeśli mamy do czynienia z piaskowcem czy trawertynem.

Jednym z najlepszych sposobów na pielęgnację wewnętrznych ozdób kamiennych jest ich odpowiednia impregnacja. Pokrycie powierzchni ochronnym preparatem zabezpiecza surowiec przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi oraz działaniem wody. Dzięki odpowiedniej impregnacji późniejsze usuwanie zabrudzeń i nierówności z ozdób wewnętrznych będzie prostsze oraz mniej pracochłonne.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Kiedy budujesz lub remontujesz dom, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest wygląd zewnętrznych ścian budynku. Dlaczego? Elewacja to wizytówka każdej budowli. Widać ją z daleka, przez robi pierwsze wrażenie na odwiedzających. Z pewnością zależy Ci na tym, by było dobre. Jeśli tak, wykonaj ją z kamienia naturalnego. Dlaczego warto to zrobić? Który surowiec wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Czytaj więcej…

Elewacja z kamienia naturalnego - co wybrać?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Kupiłeś mieszkanie, wybrałeś wyposażenie do wnętrza i urządziłeś je wedle uznania. Wśród zakupionych produktów znalazły się kamienne blaty, które zdobią Twoją kuchnię. Co teraz? Musisz o nie odpowiednio zadbać! Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej…

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego - jak o nie dbać?

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Jeśli jesteś w trakcie remontu lub wykończenia swojego wnętrza, z pewnością zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię. W takim przypadku musisz zdecydować, w jaki sposób pomalować ściany, czym wyłożyć podłogi, które szafki wybrać i z czego zrobić blaty kuchenne. W ostatnim celu możesz wykorzystać kamień naturalny lub spiek kwarcowy. Który wybrać? Jakie właściwości mają te surowce? Dowiesz się w poniższym artykule!

Czytaj więcej…

Porównanie kamienia naturalnego ze spiekami kwarcowymi

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?

Kiedy urządzasz od postaw swoją kuchnię lub łazienkę, stoisz przed wyborem odpowiedniej posadzki. Jak wiadomo, wiele osób sięga po płytki gresowe, by wyłożyć nimi podłogę w tych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że nie są one jedynym rozwiązaniem — możesz również zdecydować się na płytki z kamienia naturalnego. Jeśli nie wiesz, które z nich kupić, przeczytaj poniższy artykuł.

Czytaj więcej…

Płytki z kamienia naturalnego czy gresowe - co wybrać?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282