Rozprowadzenie ciepła z kominka
Kominek narożny to marzenie niejednego właściciela domu. Nie tylko nadaje wnętrzu niepowtarzalny, ciepły charakter, ale odpowiednio dobrany pozwala ocieplić całe pomieszczenie niezależnie od jego metrażu. Często jednak klienci dopytują jak rozprowadzić ciepło z kominka i jakich materiałów w tym celu użyć? Najlepszy w tym celu może okazać się system DGP. Zapraszamy do zapoznania się z jego wadami i zaletami.
System DGP schemat funkcjonowania
Nowoczesne kominki wyposażone są dodatkowo w systemy dystrybucji gorącego powietrza. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie powierzchnia mieszkania jest stosunkowo duża. Proste systemy ogrzewania kominkowego, gdzie powietrze jest rozprowadzane konwekcyjnie, nie spełnią swojej roli. Rozprowadzenie ciepłego powietrza po dużym domu wymaga instalacji systemów DGP, które wyposażone są w elektryczne turbiny wymuszające ciepłego powietrza. Kominki żeliwne najczęściej mają zamontowaną turbinę pod wkładem – jest to tzw. turbina nadmuchowa na zimne powietrze.
Zdecydowanie częściej turbina jest jednak montowana nad kominkiem (tzw. turbina na gorące powietrze), dzięki czemu jej wydajność może osiągnąć nawet do 600 m3/h.
System DGP sprawia, że nie musimy ingerować w działającą w domu instalację grzewczą, a sam kominek pokojowy będzie działał niejako niezależnie od niej. Pamiętajmy jednak, że kominkiem z DGP najlepiej jest ogrzewać pomieszczenia, które znajdują się powyżej kominka i nie dalej niż 2-3 m w poziomie.
Kominki z płaszczem wodnym a rozprowadzanie ciepła
Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają wodę, która może zasilać instalację c.o z grzejnikami. Jeżeli dodatkowo zastosujemy układ mieszający, który obniża temperaturę do wymaganego poziomu, będziemy mogli „zasilić” także ogrzewanie podłogowe.
Skuteczne rozprowadzenie ciepła z kominka ma istotny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach.
,