Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, trwałe i na lata. Wydawać by się mogło, że ich zakup będzie jedynym najlepszym. Na rynku jednak dostępne są różne rodzaje posadzek i nie tylko posadzki kamienne są warte rozważenia.

Posadzki kamienne

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, eleganckie i przede wszystkim trwałe. Kamień naturalny, to od dawna jeden z najtrwalszych materiałów. Dodatkowo podłoga z niego wykonana jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie wymaga stosowania szczególnych środków czyszczących. W razie potrzeby wystarczy woda z płynem do naczyń. To duże ułatwienie dla wszystkich gospodyń domowych, które chcą, aby ich podłoga była zawsze czyta i błyszcząca. Posadzki kamienne są droższe od posadzek ceramicznych, ale warto zapłacić więcej, by jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszej podłogi.
Z biegiem lat również posadzki kamienne ulegają zmatowieniu i/lub wytarciu. Nie jest to jednak problem, ponieważ można je wielokrotnie odnawiać przy pomocy maszyn oraz odpowiednich środków chemicznych. Dodatkowo posadzki kamienne idealnie sprawdzą się w dużym salonie, przedpokoju czy łazience, ponieważ ich kolor i wzór zależą od rodzaju zastosowanego kamienia.

Jaki kamień na posadzki?
O tym, jaki kamień na posadzki wybrać pisaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy będzie na nie odpowiedni. Kupując kamień na posadzki należy pamiętać, że powinna go wyróżniać:
Niska ścieralność, która określa stopień zmiany wyglądu płytki kamiennej pod wpływem jej użytkowania. Jest to jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać posadzka. Musi być odporna na ścieranie tym bardziej jeżeli będziemy po niej chodzić, a dzieci biegać i bawić się. Ważną cechą, jest tż niska nasiąkliwość, która zależy od porowatości płytek, właściwości szkliwa oraz nasycenia płytek impregnatem. Co ważne, im jest niższe, tym posadzki kamienne są mniej podatne na zabrudzenia i odbarwienia.

Posadzki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są coraz popularniejsze. Produkowane z masy glinianej z dodatkiem piasku i innych materiałów. Powszechnie stosuje się je jako posadzki kuchenne i łazienkowe. Wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Co więcej, bez trudu można z nich usunąć nawet plamy z tłuszczu. Posadzki ceramiczne są z pewnością tańsze od kamiennych, dlatego nie obciążą naszego budżetu.

 

Blog - Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Jaki kamień na posadzki?

Kamień naturalny jest znacznie trwalszy aniżeli płytki ceramiczne. Jeżeli więc planujemy wykonać posadzki, czy to w biurze, czy też we własnym domu wybierzmy tylko najlepsze produkty. Nie tylko walory estetyczne odgrywają przy ich wyborze rolę, ale przede wszystkim jakość i trwałość materiału. Jaki kamień na posadzki więc wybrać?
Kamień naturalny od dawien dawna był stosowany do wykańczania wnętrz, z uwagi na jego walory estetyczne i trwałość materiału. Często był kojarzony z monumentalnymi budowlami lub willami arystokratów. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się go w domach – wszędzie tam, gdzie jakość materiału odgrywa istotną rolę.
Jaki kamień na posadzki wybrać?
Na posadzki można zastosować praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest nadal granit, marmur i trawertyn. Dostępne w różnych odcieniach z pozwalają na swobodną aranżację wnętrza. Doskonale sprawdzają się także jako blaty kuchenne.
· Marmur – odznacza się delikatnymi i łagodnymi barwami. Najczęściej więc wykorzystuje się go w aranżacji łazienek i innych pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Jego trwałość jest bowiem ograniczona, dlatego jest podatny na zarysowania. Kamień naturalny jakim jest marmur nie powinien być stosowany na zewnątrz, ponieważ jest narażony na wilgoć. Z czasem może matowieć i pokryć się delikatnymi rysami.
· Granit – to jeden z najtrwalszych materiałów, dlatego idealnie nadaje się na posadzki. Jest odporny na zarysowania i wysokie temperatury, dlatego nie zmienia koloru pod wpływem użytkowania. Trudno go zarysować ze względu na małą sprężystość. Jego dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, dlatego też wymaga najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej wystarczy przetrzeć go wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń.
· Onyks to kamień dekoracyjny, który przede wszystkim estetycznie prezentuje się w świetle dziennym i sztucznym.
· Trawertyn odznacza się podobnymi właściwościami co granit, dlatego też jest materiałem często wybieranym na posadzki z uwagi na wysoką trwałość i wytrzymałość. Posiada porowatą strukturę, a pory i wyżłobienia mogą się z czasem dalej pogłębiać. Aby pięknie prezentował się jak najdłużej warto go zaszpachlować, wypolerować i zaimpregnować. Niestety zabieg ten trzeba co jakiś czas powtórzyć.
Wybierając kamień na posadzki warto także zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi nam jaki materiał będzie najodpowiedniejszy do naszego wnętrza.

 

 

 

 

 

 

Blog - Jaki kamień na posadzki?

Na co zwrócić uwagę kupując blat kuchenny?

Kupując blat kuchenny stajemy przed dużym wyzwaniem i nie chodzi tylko o to, jaki kolor blatu wybrać? Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem naszej kuchni musimy liczyć się z tym, że jest to zakup i inwestycja na lata. Tak więc, aby blat kuchenny odpłacił się nam komfortem podczas jego użytkowania warto przed jego zakupem uwzględnić takie cechy jak: wykonanie, materiał oraz rozmiar. Podpowiadamy na co jeszcze zwrócić uwagę kupując blaty kuchenne?
Jak wybrać blat kuchenny?
Kupując blat kuchenny przede wszystkim warto się zastanowić w jakim kolorze i kształcie chcemy zaaranżować naszą kuchnię. Musimy wziąć to pod uwagę, ponieważ blatów wykonanych z niektórych materiałów nie możemy docinać, ani zmieniać ich kształtu. To też niejako determinuje szerokość blatu kuchennego, który powinien być dobrany w zależności od wielkości naszej kuchni. Ma on być funkcjonalny i praktyczny.
Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze blatu kuchennego jest materiał, z którego wykonane są meble kuchenne. Niejako obok drewna, producenci często proponują także meble z płyty wiórowej czy MDF. Nie każde jednak wytrzymają nacisk i ciężar blatu kuchennego. Co więcej, ich wykonanie może być różne, w zależności od producenta. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego blatu kuchennego należy poprzedzić wcześniejszym wyborem mebli do kuchni.
Wytrzymałość blatu kuchennego to kolejny czynniki, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Jeżeli planujemy sporządzać posiłki w domu, powinien on być w szczególności odporny na zarysowania oraz działanie wysokich temperatur. Często wystarczy chwila nieuwagi, w trakcie której położymy gorący garnek na blacie i pojawi się na nim nieestetyczne odkształcenie, dlatego materiał, z którego jest wykonany blat kuchenny jest ważnym czynnikiem determinującym jego zakup. Im bardziej wytrzymały będzie, tym nasza inwestycja zwróci się z nawiązką po kilku latach jego użytkowania – no chyba, że planujemy wykonywać remont kuchni, co 3 lata.
Blat kuchenny inwestycją na lata
Często mówi się, że kuchnia jest obok salonu sercem domu, ponieważ to tutaj przygotowujemy posiłki i napoje dla siebie i dla gości. Często też, ci drudzy właśnie tutaj obcują razem z nami i pomagają nam urządzić stół oraz potrawy, które będziemy później spożywać. Wytrzymały blat kuchenny jest więc niezbędny, aby w razie konieczności móc na nim stanąć, czy kroić bez obaw o jego zniszczenie. Wybierzmy więc mądrze, a w razie konieczności poprośmy o pomoc doradcę w sklepie.

 

Blog - Na co zwrócić uwagę kupując blat kuchenny?

Jak dbać o kominek latem?

Kominek pokojowy to nie tylko dodatkowe lub główne źródło ciepła. To w głównej mierze element dekoracyjny wystroju wnętrza. Zazwyczaj korzystamy z niego w okresie jesienno – zimowych i wczesną wiosną. Latem w większości przypadków pozostaje nieużywany. Jak zatem o niego dbać, aby w sezonie móc z niego korzystać bez przeszkód.
W sezonie letnim zazwyczaj nie korzystamy z kominka. Co najwyżej, możemy go wykorzystywać do podgrzewania wody itp., aczkolwiek w tym czasie pełni głównie funkcje dekoracyjne.vv

Blog - Jak dbać o kominek latem?

Kominek panoramiczny

Nowoczesna obudowa kominka
Kominek panoramiczny to nic innego jak nowoczesne obudowa kominkowa, z wyjątkowym wkładem, który otwiera kilka stron jednocześnie. To nowa perspektywa spojrzenia na architekturę wnętrz i koncepcję salonu.
Kominek panoramiczny to rozwiązanie, które tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu, ponieważ umożliwią oglądanie ognia z każdej strony w pomieszczeniu. W ofercie znajdują się paleniska o szerokiej gamie wymiarowania, dzięki czemu istnieje możliwość zakupu wkładu kominkowego, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Czy kominek panoramiczny nadaje się do małych pomieszczeń?
Kominki panoramiczne najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach. To dekoracyjne kominki, które łączą w sobie naturalny płomień i wygodę użytkowania. Ciepły kolor ognia uspokaja i tworzy ciepły klimat w pomieszczeniu. W małych pomieszczeniach kominki panoramiczne mogą okazać się za duże, dlatego w takich przypadkach warto wybrać nieco mniejsze modele. Rekomendowane są również biokominki.
Kominki panoramiczne z wkładem trójstronnym dostępne są w szerokiej ofercie wzorów o zróżnicowanej mocy i parametrach technicznych.

 

Blog - Kominek panoramiczny

Jaki kamień na schody zewnętrzne i wewnętrzne?

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów, które mogą zostać wykorzystane na etapie budowy schodów zewnętrznych bądź wewnętrznych. Obiekt zainteresowania bardzo wielu inwestorów stanowią przede wszystkim kamienie, które gwarantują wysoką wytrzymałość, a zarazem cechują się unikalnym wyglądem. Najczęściej ostateczna decyzja inwestora rozstrzyga się pomiędzy granitem, marmurem oraz trawertynem. Dość istotny pozostaje budżet, jakim dysponuje klient.

Blog - Jaki kamień na schody zewnętrzne i wewnętrzne?

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Ogromny dylemat mają inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób powinni zaprojektować schody wewnętrzne, aby prezentowały się one znakomicie, a jednocześnie spełniały oczekiwania w zakresie praktyczności. Przystępując do wykonania projektu warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić jednego z powszechnych błędów, które negatywnie wpływają na to, jak w przyszłości postrzegamy tą inwestycję.

Co będzie konsekwencją źle zaprojektowanych schodów wewnętrznych?
Konsekwencją źle zaprojektowanych schodów w domach jednorodzinnych jest przede wszystkim brak oczekiwanego komfortu, a zarazem problemy podczas ich codziennego użytkowania. W skrajnych wypadkach kiepsko prezentujące się schody źle wpływają na wygląd całego wnętrza. Brak doświadczenia w zakresie projektowania schodów powinien skłonić wykonawcę do tego, aby podjął współpracę z kimś, kto posiada na swoim koncie szereg udanych realizacji. W takich okolicznościach prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek błędu będzie wręcz znikome.

Blog - Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Co to jest piec koza?

Piec typu koza jest łatwy w montażu oraz codziennej eksploatacji, dodatkowo jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy marzą o kominku, lecz nie mają możliwości jego montażu. Jest to piec wolnostojący, który jest ciekawą alternatywą dla kominków pokojowych. Co to jest piec wolnostojący koza i jakie są koszty jego utrzymania?

Co to jest piec koza?
Kominek koza to sposób na tanie ogrzewanie domu, bez konieczności rujnowania wykończonego wnętrza w celu jego podłączenia. Jest to tanie i wydajne źródło ciepła, zasilane jest drewnem, które jest paliwem ekologicznym i dostępnym wszędzie.
Piece wolnostojące, podobnie jak kominki potrafią urozmaicić wygląd każdego wnętrza i dodać mu uroku. Wykonuje się je najczęściej ze stali lub żeliwa, co w głównej mierze determinuje ich końcowy wygląd. Kozy stalowe mają prostą stylistykę, są także mniejsze i mają słabsze parametry grzewcze. Kozy żeliwne z kolei mają elegancki i stylowy wygląd.

Blog - Co to jest piec koza?
  1. Szukasz inspiracji, porady?
    Jesteś w dobrym miejscu.

    Zapraszamy państwa do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdą państwo fachowe porady jaki kamień naturalny wybrać i na co go zastosować. Dowiedzą się państwo jak pielęgnować kamień, poznają rodzaje kominków oraz jakie firmy produkujące kominki z nami współpracują.

    Porady dotyczące kominków, elewacji i blatów kamiennych – Blog – Fainner
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282