Najlepsze wkłady kominkowe
Sercem każdego domu jest wkład kominkowy, który to odpowiada za ciepło, które rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Kominki pokojowe to bowiem coś więcej niż tylko źródło ogrzewania i ozdoba, dlatego dobór odpowiedniego wkładu jest tak istotny. Jaki wkład kominkowy wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?
Wkład kominkowy to nic innego jak zamknięte palenisko wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot dymu .Ze względu na pełnioną przez siebie funkcję muszą być odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. Nowoczesne wkłady kominkowe wykonane są przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nie tylko świetnie się prezentują, ale są bardzo bezpieczne.
Rodzaje wkładów kominkowych
Wkłady żeliwne i stalowe
Wkłady kominkowe wykonane są najczęściej z żeliwa lub stali o grubości 4-6 mm, dlatego też rozróżniamy wkłady kominkowe żeliwne i stalowe. Tego rodzaju produkty nadają się do wnętrz minimalistycznych, ponieważ klasyczna czarna obudowa oraz surowe kształty nadają im nowoczesnego charakteru. Specjalny materiał, z którego została wykonana szyba sprawia, że podczas ich prawidłowej eksploatacji nie zostanie ona zabrudzona przez spaliny.
Wkłady kominkowe żeliwne idealnie absorbują ciepło, dlatego pomieszczenie nimi ogrzewane zachowuje pożądaną temperaturę przez długie godziny.
Wkłady kominkowe elektryczne
Nie każdy może pozwolić sobie na zakup kominka z prawdziwego zdarzenia. Mowa tutaj między innymi o osobach mieszkających w blokach. Dla nich idealnym rozwiązaniem stają się kominki elektryczne, które ze względu na specjalną konstrukcję są łatwe w rozpalaniu. W wielu przypadkach wystarczy tylko „uruchomić” ogień specjalnym przyciskiem. Kominki elektryczne sprawdzają się we wnętrzach stylowych i klasycznych, ponieważ swoimi stylizacjami nawiązują także do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych.
Kominki z płaszczem wodnych
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Różnią się konstrukcyjnie od wcześniejszych wkładów kominkowych, ponieważ pomiędzy płaszczem wewnętrznym, a zewnętrznym znajduje się przestrzeń wypełniona czternastoma litrami wody. Tak podgrzana woda podczas palenia zostaje przekazana do centralnego ogrzewania, co z kolei powoduje szybsze ogrzanie przestrzeni, do których zostają doprowadzone odpowiednie konstrukcje. Główną ich zaletą jest więc funkcjonalność, ekologiczność i ekonomiczność.
Wybierając kominki pokojowe należy mieć świadomość, że stosując wkład kominkowy zyskujemy większą sprawność i ekonomiczność, aniżeli w przypadku zakupu kominka otwartego.