Kominki oraz wkłady kominkowe
Serce domu, jak możemy nazwać kominek, to efektowna dekoracja, ale również praktyczne wsparcie dla istniejącego systemu grzewczego domu.
Kominki wprowadzają niepowtarzalny klimat do pomieszczeń i nadają im styl. Stwarzają rodzinną i ciepłą atmosferę. Są piękną ozdobą każdego domu.
Współpracujemy z najlepszymi producentami wkładów kominkowych, co gwarantuje spokój i bezpieczeństwo użytkowania. Wkłady kominkowe spełniają niezbędne europejskie i światowe normy, posiadają odpowiednie certyfikaty.
Rozróżniamy dwa podstawowe typy wkładów kominkowych:
1) Kominki powietrzne – ich działanie oparte jest na ogrzewaniu powietrza które otacza wkład i przez niego przepływa. Ogrzane powietrze może zostać rozprowadzone do innych pomieszczeń, za pomocą specjalnych kanałów wchodzących w skład systemu dystrybucji gorącego powietrza ( DGP).
Wkłady powietrzne dostępne są w zróżnicowanej mocy grzewczej. ( od 5 kW do 25 kW. Moc 1 kW pozwala ogrzać powierzchnie do 10 m² )
Rodzaje systemów DGP:
- obieg grawitacyjny- występuje tu zjawisko konwekcji ( unoszenie się ku górze ogrzanego powietrza).
Zaletą tego obiegu jest niezawodność, ponieważ nie wymaga zasilania energią elektryczną. Wadą jest ograniczony zasięg działania- ogrzewanie 2 czy 3 pomieszczeń, najwyżej na odległość 4 m.
- obieg wymuszony- tutaj długość kanałów może dochodzić nawet do 10 m. Można ogrzać
pomieszczenia znacznie oddalone od kominka. W tym obiegu należy zastosować odpowiednio wygłuszony aparat nawiewny, który wymusza
przepływ gorącego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Aparat nawiewny pobiera prąd do napędu wentylatora, tłoczącego ciepłe powietrze.
2) Kominki z płaszczem wodnym- to wkłady kominkowe, które mogą zostać podłączone do systemu c.o.
Przy wkładach tego typu konieczne jest zastosowanie pewnych zabezpieczeń, które zapobiegną nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w instalacji, tj. otwarte naczynie wzbiorcze (wyrównawcze) oraz urządzeń do odprowadzania nadmiaru ciepła. Można tutaj wyróżnić trzy systemy wyłączania spalania: szybko wyłączający, częściowo wyłączający i niewyłączalny. W przypadku kominków z płaszczem wodnym odpowiedni system to system niewyłączalny.
Następnym takim urządzeniem będzie wężownica schładzająca, pełniąca rolę chłodnicy , o mocy większej niż znamionowa moc urządzenia grzewczego. W praktyce stosuje się wężownicę z miedzianej rury, montowaną wokół płaszcza wodnego.
Warto zastosować także urządzenia akumulujące ciepło, w postaci zasobnika buforowego, pełniącego funkcję urządzenia przejmującego nadmiar mocy cieplnej, a dodatkowo także akumulatora ciepła, w którym można je zgromadzić i wykorzystać później. Jest to zamknięty zbiornik na wodę Podgrzewana w kominku woda trafia do niego zamiast do grzejników, dzięki czemu kominek może pracować z mocą nominalną, nie doprowadzając do nadmiernego wzrostu temperatury wody w instalacji.
Kominek z płaszczem wodnym powinien działać z mocą nominalną, dopasowaną do najczęściej występującego (mniejszego od maksymalnego) zapotrzebowania na ciepło.
Niecałkowite spalanie powoduje zabrudzenie szyby i całego wkładu oraz komina.
Kominki gazowe- to rozwiązanie dla osób ceniących na równi piękno i ekologię. Ich eksploatacja jest prostsza i mniej wymagająca niż tradycyjnych wkładów kominkowych. Kominki gazowe muszą być podłączone do komina, który powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej lub przewód koncentryczny powietrzno-spalinowy. Dzięki temu przewodowi spaliny wyrzucane są na zewnątrz budynku. Tą samą drogą pobierane jest powietrze potrzebne do spalania. Obsługa kominków gazowych jest w pełni zautomatyzowana. Paliwem używanym w tych typach kominków jest gaz ziemny NG lub LPG.
Kominki elektryczne- nie wymagają instalacji kominowych, są świetną alternatywą dla wszystkich, którzy pragną mieć u siebie kominek, ale ze względów technicznych jest to niemożliwe. Na rynku dostępne są kominki elektryczne w różnorodnej formie i rozmiarach.
Biokominki- to rozwiązanie do każdego mieszkania. Podobnie jak w kominkach elektrycznych , nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego ani specjalnej wentylacji. Biokominki są ekologicznym źródłem energii ( paliwo spala się całkowicie nie wydzielając dymu, a produktem spalania są para wodna oraz dwutlenek węgla, w ilościach podobnych do powietrza wydychanego przez człowieka).
Wolnostojące piece kominkowe ( kozy)- mogą zastąpić kominek ( wiele z nich wygląda równie efektownie). Piec wolnostojący musi być podłączony do własnego komina, przystosowanego do odprowadzania dymu z urządzeń spalających drewno. Kozy mogą być supernowoczesne lub
o tradycyjnym wyglądzie, o małej lub dużej mocy. W odróżnieniu od wkładów kominkowych nie trzeba ich obudowywać. Do produkcji pieców kominkowych stosuje się żeliwo lub stal. Kozę wykańcza się też ceramiką. Większość kóz przystosowana jest do spalania drewna, tylko w niektórych można palić również węglem kamiennym lub peletami.
Służymy fachowym doradztwem, pomagamy wybrać klientowi najlepsze rozwiązanie, dostosowane do charakteru pomieszczeń oraz potrzeb klienta. Oferujemy kompleksową realizację indywidualnych zamówień wg naszych lub Państwa projektów.