Kiedy wybrać wkład stalowy?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki wkład kominkowy wybrać, stalowy czy żeliwny. Bynajmniej nie jest to łatwe zadanie tym bardziej, że musimy uwzględnić szereg innych czynników przed podjęciem ostatecznej decyzji. Aby nieco rozwiać wątpliwości pokazujemy kiedy wybrać stalowy wkład kominkowy?
Jednym z wielu elementów przed wyborem wkładu kominkowego jest materiał jego konstrukcji. Decyzja ta powinna być dostosowana do naszego kominka i naszych potrzeb.
Stalowe wkłady kominkowe i ich zalety
W większości nowych kominków stosuje się wkłady stalowe, w których wnętrzu umieszcza się akumulujące ciepło kształtki szamotowe lub wermikulitowe. Stosując drugi z niniejszych materiałów sprawiamy, że zwiększa się temperatura spalania a tym samym następuje dopalenie substancji smolistych. To wszystko przekłada się na wyższą sprawność spalania a także utrzymania szyb w czystości.
Stal jest odporna na szoki termiczne, dlatego też dobrze wykonane wkłady kominkowe są trwałe. Przyjmuje się także, że osiągają one większą sprawność niż wkłady żeliwne. Wynosi ona ok. 80%. Dodatkowo wkłady stalowe można dowolnie formować, co sprawia, że do wyboru mamy duży wybór kształtów oraz wymiarów.
Wady stalowych wkładów kominkowych
Wkłady stalowe w których zastosowano kształtki szamotowe lub wermikulitowi należy odpowiednio pielęgnować. Niniejsze elementy mogą pękać, dlatego konieczna będzie ich wymiana.
Wkłady kominkowe w których zastosowano cienkie ścianki stalowe są nietrwałe. W części, która znajduje się najbliżej płomienia nagrzewa się bardzo szybko, a pozostała pozostaje chłodna, co powoduje odkształcenia i rozszczelnianie się płyt stalowych.
Na minus może także przemawiać fakt, że wkłady stalowe są nieco droższe od wkładów żeliwnych.
Coraz częściej na rynku pojawiają się wkłady kominkowe, do których wykonania zastosowano zarówno żeliwo jak i stal. Czasami jest to więc palenisko o stalowym ze ścianami wyłożonymi materiałem żeliwnym. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, ponieważ płyty żeliwne przenoszą obciążenia cieplne i są łatwo wymienne. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na wkład kominkowy żeliwno – stalowy.
3