Kamień naturalny w aranżacjach tarasowych
Coraz większa popularność kamienia naturalnego stanowi o tym, że jest coraz powszechniej stosowanym symbolem luksusu. Z drugiej strony wskazuje to na jego dostępność. Decydują o tym także cechy takie jak wytrzymałość, trwałość oraz walory estetyczne.
Kamień naturalny poza tym, że pięknie prezentuje się na tarasach, posadzkach oraz elewacjach stanowi także bezpieczne otoczenie dla roślinności.
Naturalne pochodzenie kamienia współgrające z otoczeniem
Coraz częściej różne rodzaje kamienia wykorzystywane są do wykańczania rozmaitych elementów budownictwa mieszkalnego. Dotyczy to także balkonów oraz tarasów, czyli konstrukcji, które sąsiadują z gruntem oraz roślinnością. Można podejrzewać, że płyty marmurowe, granitowe lub wapienne są wykorzystywane do tych celów ze względu na swoją naturalność, bogatą, ascetyczną fakturę pełną delikatnych żyłek i wielu odcieni.
Jak przygotować powierzchnię pod budowę tarasu?
Przygotowanie tarasu z kamienia naturalnego wymaga wydobycia wierzchniej warstwy humusu. Zawarte w nim substancje organiczne podczas rozkładu mogą wpływać na zapadanie się posadzki. Zazwyczaj do podniesienia tarasu ponad linię gruntu wykorzystuje się żwir, piasek lub pospółkę, która musi zostać odpowiednio zagęszczona. Bezpośrednio przed ułożeniem krawężnika należy scalić podłoże za pomocą masy cementowej. Taka konstrukcja pozwoli uzyskać bazę pod układanie płyt kamiennych.
Pielęgnacja kamienia gwarancją jego wytrzymałości
Kamień naturalny jest materiałem dającym wielkie możliwości aranżacyjne, począwszy od płyt w geometrycznych kształtach, aż po małe, asymetryczne elementy. Rozsądna konserwacja marmuru i trawertynu opierająca się na krystalizacji, piaskowaniu, szczotkowaniu oraz szlifowaniu decyduje o tym, że materiał ten przez długi czas zachowa swoją niezwykłą urodę. Wpłynie to także na zwiększoną jego odporność na czynniki takie jak wilgoć, opady gradu, zmienne temperatury, ale także uszkodzenia mechaniczne.