Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Ogromny dylemat mają inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób powinni zaprojektować schody wewnętrzne, aby prezentowały się one znakomicie, a jednocześnie spełniały oczekiwania w zakresie praktyczności. Przystępując do wykonania projektu warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić jednego z powszechnych błędów, które negatywnie wpływają na to, jak w przyszłości postrzegamy tą inwestycję.

Co będzie konsekwencją źle zaprojektowanych schodów wewnętrznych?
Konsekwencją źle zaprojektowanych schodów w domach jednorodzinnych jest przede wszystkim brak oczekiwanego komfortu, a zarazem problemy podczas ich codziennego użytkowania. W skrajnych wypadkach kiepsko prezentujące się schody źle wpływają na wygląd całego wnętrza. Brak doświadczenia w zakresie projektowania schodów powinien skłonić wykonawcę do tego, aby podjął współpracę z kimś, kto posiada na swoim koncie szereg udanych realizacji. W takich okolicznościach prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek błędu będzie wręcz znikome.

Najczęstsze błędy popełniane na etapie projektowania schodów
Podczas budowy domu wysokość poszczególnych kondygnacji potrafi ulec zmianie, a w związku z tym posadzka może być grubsza bądź pomieszczenia okażą się wyższe niż pierwotnie zakładał inwestor. W takich okolicznościach przed przystąpieniem do wykonania schodów warto ponownie przekalkulować ich parametry. W przeciwnym wypadku istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż poszczególne stopnie będą różniły się wysokością, ponieważ minimum jeden z nich będzie niższy bądź wyższy od pozostałych. Konsekwencją różnej wysokości schodów wewnętrznych jest przede wszystkim niższy komfort ich użytkowania, a wręcz niebezpieczeństwo czyhające przede wszystkim na osoby starsze oraz dzieci. Bywa, że inwestor zapomina o ujęcia w projekcie schodów wewnętrznych, które w końcowym rozrachunku okazują się niezbędne. Przypadkowa lokalizacja schodów potrafi sprawić, iż domownik będzie kierowany za ich pośrednictwem wprost... na ścianę. Ważne jest, aby odległość od ściany do brzegu schodów była większa niż 110 cm. W przeciwnym wypadku może okazać się, iż powstała konstrukcja jest klaustrofobiczna. Wyeliminować problem ze schodami wewnętrznymi może przede wszystkim zatrudnienie doświadczonego architekta, który będzie zaprojektowany za zagospodarowanie przestrzeni w budowanym domu.
Wygodne schody zajmują około 7 metrów kwadratowych
Zmiana lokalizacji schodów potrafi być mocno problematyczna, a więc warto zweryfikować czy znajdziemy na takowe wystarczająco dużo miejsca. Trzeba mieć świadomość, że wysokość między stopniem a stropem musi wynosić co najmniej 205 cm. W przeciwnym wypadku wyższe osoby będą zmuszone do tego, aby schylić się, gdy zechcą wejść wyżej korzystając z konkretnych schodów wewnętrznych. To rozwiązanie, którego powinni unikać przede wszystkim inwestorzy, gdy w rachubę wchodzą dość intensywnie wykorzystywane schody. Bywa, iż schody są zaprojektowane w taki sposób, że nie zostały dopasowane do skali wnętrza. Standardowe schody ze spocznikiem zmuszają do zagospodarowania około 7 metrów kwadratowych przestrzeni.

Czy warto wykorzystać trawertyn na schody zewnętrzne?

Twardy orzech do zgryzienia mogą mieć przede wszystkim inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, z jakiego materiału powinny zostać wykonane schody zewnętrzne. Na przestrzeni lat miano ekskluzywnego materiału zyskał przede wszystkim trawertyn, który jest dość kosztowny, a zarazem wykorzystywany zarówno w przypadku schodów zewnętrznych, jak i podczas prac wykończeniowych wewnątrz.
Trawertyn nie jest polecany na schody zewnętrzne
Największym atutem schodów zewnętrznych z trawertynu pozostaje ich niepowtarzalny wygląd. Gwarancją charakteru trawertynu pozostaje przede wszystkim fakt, iż na jego powierzchni można zaobserwować drobne nierówności oraz unikalny kolor. Tymczasem okazuje się, że spore grono fachowców nie rekomenduje inwestowania w schody zewnętrzne wykonane z trawertynu, ponieważ to materiał, który niekoniecznie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Zdecydowanie częściej klienci podejmują świadomą decyzję o tym, aby zainwestować w schody zewnętrzne wykonane z granitu. Słabszą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne zapewniają między innymi piaskowce oraz wapienie.
Schody zewnętrzne mogą zostać wykonane z płomieniowanego lub piaskowanego kamienia

Kluczowe znaczenie ma to, aby schody zewnętrzne zostały wykonane w powierzchni antypoślizgowej, która powinna wykazywać się adekwatną chropowatością. W obrębie zainteresowań inwestorów mogą pozostawać przede wszystkim dwa rodzaje wykończeń powierzchni, a mianowicie tzw. płomień bądź piasek. Powierzchnia płomieniowana to efekt podgrzewania kamienia z pomocą mieszanki gazu oraz tlenu, co powoduje powstawanie na jej powierzchni odprysków. Uzyskane w ten sposób nierówności stanowią skuteczne zabezpieczenie przed poślizgnięciem. Trzeba zwrócić uwagę, że płomieniowaniu nie może zostać poddany kamień o każdej grubości. Słabsza struktura kamienia lub grubość oscylująca w granicach 2 cm sprawia, iż prawdopodobieństwo pęknięcia stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednym kłopotem, jeśli chodzi o schody wykonane z kamienia poddanego płomieniowaniu jest utrzymanie ich w czystości. Alternatywę stanowią kamienie, które zostają poddawane obróbce dzięki piaskowaniu. W tym celu dochodzi do uderzeń piasku o kamień, a sama metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza od płomieniowania. Jednocześnie w rachubę wchodzi piaskowanie schodów, które zostały wykonane z materiałów o słabszej strukturze bądź ich grubość to zaledwie 2 cm.
Jaka powinna być grubość stopni schodów zewnętrznych?
Chcąc wykonać schody z dowolnego kamienia w rachubę wchodzą grubości 2 oraz 3 cm. Zdarza się, że pewne ograniczenie może stanowić istniejąca wylewka betonowa bądź obecność stopni, które są nierównej wysokości. W niektórych okolicznościach występuje konieczność wykonania m.in. spadów, a także wzięcie pod uwagę poziomu, na którym osadzone są drzwi. Przed przystąpieniem inwestycji warto mieć świadomość, że to rodzaj zastosowanego materiału ma największy wpływ na skalę wydatków.

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 

 

 

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

 

  1. W jaki sposób zaprojektować schody wewnętrzne? - Poradnik – Fainner
  2. W jaki sposób zaprojektować schody wewnętrzne? - Poradnik – Fainner
  3. W jaki sposób zaprojektować schody wewnętrzne? - Poradnik – Fainner
  4. W jaki sposób zaprojektować schody wewnętrzne? - Poradnik – Fainner

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Kamienne blaty łazienkowe - jaki kamień wybrać?

Urządzając dom, mieszkania lub biuro niezwykle istotne są elementy wykończeniowe. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, jaki kamień na blat do łazienki wybrać? A propozycji jest bardzo dużo w tym m.in. marmur, granit czy też konglomerat, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Kamienne blaty łazienkowe to doskonały sposób na nadanie wnętrzu wyjątkowego charakteru i elegancji – zobacz, który z nich najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Czytaj więcej…

Kamienne blaty łazienkowe - jaki kamień wybrać?

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

W obliczu rosnących kosztów energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej, nowoczesne budownictwo stawia na innowacje mające na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań i domów. Jednym z istotnych elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności jest ciepły parapet. Czy warto go rozważyć? Co to właściwe jest? Na czym polega montaż? Czy można zastosować go zarówno na elementach wewnętrznych, jak i zewnętrznych? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czytaj więcej…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Pomieszczenie, w którym gotujemy, smażymy i pieczemy, poza tym, że będzie się piękne prezentowało, musi być również bardzo funkcjonalne. Kuchnia, bo o niej oczywiście mowa może być aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z ważnych punktów tego wnętrza jest ściana nad blatem. W naszym artykule podpowiemy czym wykończyć tę część, aby świetnie wyglądała i była praktyczna.

Czytaj więcej…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Planując nowoczesną aranżację ogrodu bądź elementów znajdujących się na zewnątrz m.in. tarasu, części płotu czy też innych możemy rozważać wykorzystanie różnych materiałów. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który ma bardzo dobre właściwości i jest odporny na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na zewnątrz.

Czytaj więcej…

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282