Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?
Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym to popularny sposób na ogrzanie całego domu niezależnie od jego metrażu. Wybierając moc nominalną powinniśmy dopasować ją jednak do występującego zapotrzebowania na ciepło. Wkład kominkowy o większej mocy nie spełni swojej funkcji, co najwyżej zwiększy koszty eksploatacyjne, a my zmuszeni będziemy opłacać wyższe rachunki, co z punktu widzenia ekonomicznego jest nieopłacalne.
Moc kominka płaszczem wodnym
Wybierając moc kominka z płaszczem wodnym nie postępujmy zbyt pochopnie. Nie warto inwestować we wkład, o mocy większej niż nominalna. Opłacanie znacznie wyższych rachunków, gdy nie ma takiej potrzeby mija się z celem. Za zaoszczędzone pieniądze można kupić np. obudowę, która będzie pasować do wystroju pokoju, w którym znajduje się kominek z płaszczem wodnym.
Niekiedy ze względów ekonomicznych lepiej jest zakupić wkład kominkowy o mniejszej mocy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. C wówczas można uruchomić inne ogrzewanie.
Moc nominalna kominka
Moc nominalna jest najczęściej rekomendowana przez wszystkich producentów kominków. Jest dopasowana do najczęściej występującego zapotrzebowania na ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Przyjmuje się, że 1 kW mocy pozwala ogrzać do 10 m.kw. powierzchni, przy standardowej wysokości od 2,5-2,7 m. oraz średnim współczynniku izolacji ścian. I tak na przykład chcąc ogrzać dom o powierzchni ok. 150 m kw. nominalna moc kominka z płaszczem wodnym powinna wynieść 15 kW.
Przegrzane pomieszczenia są niekomfortowe. Sprzyjają też rozwojowi chorób, ponieważ wychodząc z takiego pokoju na zewnątrz łatwiej łapiemy infekcje. Dlatego też lepiej wybrać wkład kominkowy o mniejszej mocy i „trochę zmarznąć”, niż doprowadzić do przegrzania pomieszczeń, a tym samym płacić znacznie wyższe rachunki.