Ile ciepła daje biokominek?
W krajach Europy Zachodniej, ale także i w Polsce, kominek na biopaliwo traktuje się głównie jako element dekoracyjny. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że może być on z powodzeniem używany do ogrzewania domu. Biokominki posiadają niezaprzeczalne funkcje grzewcze, o których warto pamiętać decydując się na montaż kominka w domu.
Nowoczesne biokominki to nie tylko ładny element dekoracyjny. Kiedy na zewnątrz robi się chłodno i dzień staje się coraz krótszy mogą być one z powodzeniem stosowane do ogrzewania mieszkania.
Jaki biokominek wybrać?
Decydując się na biokominek do domu warto uwzględnić metraż i gabaryty mieszkania. Średnia, deklarowana moc nominalna jaką posiada wkład kominkowy do samego urządzenia zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW, co pozwoli na ogrzanie powierzchni do 100 m.kw.
Nowoczesne biokominki oprócz estetycznego wyglądu zazwyczaj dysponują mocą grzewczą znajdującą się na poziomie od 2kW do 4kW, dzięki czemu jesteśmy w stanie dogrzać pomieszczenie do 30 m.kw. Tak więc mogą nam z powodzeniem zastąpić nawet dwa grzejniki.
Nie da się zaprzeczyć, że tradycyjne kominki z płaszczem wodnym czy też kominki żeliwne mają większą moc, aczkolwiek wymaga wielu uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku biokominka moc grzewcza jest wprawdzie mniejsza, aczkolwiek nie musimy samodzielnie przygotowywać paliwa, nie trzeba sprzątać ani też czyścić paleniska, co jest szczególnie uciążliwe w dużych mieszkaniach.
Mniejsza moc grzewcza, ale większa wygoda?
Ile ciepła daje biokominek?
Moc grzewcza biokominka pozwala na ogrzanie małego mieszkania, lub jednego dużego pokoju, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na zakup modelu o standardowej mocy. Tak więc przeświadczenie o wyłącznie dekoracyjnej roli biokominków to nie do końca prawda, tym bardziej, że możemy dodatkowo zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy polana ceramiczne, które idealnie przyjmują ciepło podczas spalania bioetanlu.