Budowa kominka – najczęściej popełniane błędy.
Kominki pokojowe to tanie, niezawodne lub awaryjne źródło ciepła. Dodatkowo jest to też efektywne rozwiązanie w znaczący sposób obniżające koszty energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń. Walory dekoracyjne, oraz bogate wzornictwo są nie do przecenienia. Zobacz, jakich błędów unikać, aby ogrzewanie kominkowe działało prawidłowo.
1. Brak właściwej cyrkulacji powietrza
Budowa kominka powinna uwzględniać właściwą cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Wymaga to np. podcięcia drzwi bądź zastosowania tulei wentylacyjnych.
2. Niewłaściwy wkład kominkowy
Wybór wkładu kominkowego warunkuje to, czy będzie on w stanie ogrzać pomieszczenie, bądź dom w zależności od naszych preferencji. Źle dobrana moc może nie wystarczyć do zapewnienia odpowiedniej temperatury nawet w jednym pomieszczeniu, a wówczas kominek pokojowy będzie pełnił wyłącznie funkcję dekoracyjną.
3. Brak kratek wentylacyjnych
Należy pamiętać o montażu kratek wentylacyjnych na szczycie okapu. Ich zadaniem jest ochrona tynków oraz fundamentów domu przed gromadzeniem się gorącego powietrza pod sufitem. Pamiętajmy także o tym, że kratki nawiewne nie powinny wtłaczać powietrza bezpośrednio na człowieka.
4. Niewłaściwa lokalizacja kominka
Wiele osób marząc o własnym kominku zapomina o tym, że nie sprawdzi się on w małych pomieszczeniach, ponieważ zaburzy to proces rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniu. Decydując się z kolei na jego instalację w domach drewniany pamiętajmy o dodatkowych zabezpieczeniach.
5. Brak izolacji kominkowej
Montaż kominka powinien uwzględniać również odpowiednią warstwę izolacji cieplnej. Bez niej obudowa kominka będzie się strasznie nagrzewać. W konsekwencji może dojść do jej popękania. Izolacja kominka powinna zostać wykonana z wełny mineralnej oraz warstwy aluminium, która zapobiegnie temu procesowi.
6. Złe połączenie kominka z kominem
Nieuczciwi kominkarze często łączą rury z czopuchem wkładu kominkowego i kanału dymowego na siłę. Jest to szczególnie niebezpieczne ponieważ trójnik pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa swoją objętość, przez co może on zwyczajnie popękać.