Jaki kamień na blat kuchenny?

Blaty kuchenne do kuchni mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni. Klienci mają niemal nieograniczone możliwości wyboru, a co za tym idzie aranżacji wnętrza. Blaty kuchenne różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale także odpornością. Jaki blat kuchenny wybrać, aby wytrzymał jak najdłużej i był odporny na gorące garnki, ostre narzędzia i tłuczenie mięsa? Poniżej prezentujemy przegląd najpopularniejszych kamieni stosowanych w kuchni.

Nowoczesne blaty kuchenne muszą być odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, środki czyszcząco – konserwująca a także uszkodzenia mechaniczne, a do tego powinny odpowiednio komponować się z resztą kuchni. Nic więc dziwnego, że kamień z jakiego są wykonane powinien spełniać te wszystkie warunki, no chyba, że planujemy zmieniać aranżację naszego wnętrza przynajmniej raz w roku, wówczas możemy pozwolić sobie na większą dowolność.

 

 

Blog - Jaki kamień na blat kuchenny?

Jaki komin do kominka z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym do sprawnego funkcjonowania potrzebuje osobnego przewodu kominkowego o odpowiednich wymiarach i proporcjach w stosunku do rozmiaru paleniska. Przed jego wyborem powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Komin do kominka z płaszczem wodnym powinien być przede wszystkim szczelny, odporny na wysoką temperaturę i substancje wydzielane w trakcie spalania drewna. Tak więc, jaki komin wybrać i czym się kierować przy jego wyborze, aby nie popełnić błędu i nie narazić się na dodatkowe koszty.

Blog - Jaki komin do kominka z płaszczem wodnym?

Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?

Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to popularny sposób na ogrzanie całego domu niezależnie od jego metrażu. Wybierając moc nominalną powinniśmy dopasować ją jednak do występującego zapotrzebowania na ciepło. Wkład kominkowy o większej mocy nie spełni swojej funkcji, co najwyżej zwiększy koszty eksploatacyjne, a my zmuszeni będziemy opłacać wyższe rachunki, co z punktu widzenia ekonomicznego jest nieopłacalne.

Moc kominka płaszczem wodnym

Wybierając moc kominka z płaszczem wodnym nie postępujmy zbyt pochopnie. Nie warto inwestować we wkład, o mocy większej niż nominalna. Opłacanie znacznie wyższych rachunków, gdy nie ma takiej potrzeby mija się z celem. Za zaoszczędzone pieniądze można kupić np. obudowę, która będzie pasować do wystroju pokoju, w którym znajduje się kominek z płaszczem wodnym.

Niekiedy ze względów ekonomicznych lepiej jest zakupić wkład kominkowy o mniejszej mocy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. C wówczas można uruchomić inne ogrzewanie.

Moc nominalna kominka

Moc nominalna jest najczęściej rekomendowana przez wszystkich producentów kominków. Jest dopasowana do najczęściej występującego zapotrzebowania na ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Przyjmuje się, że 1 kW mocy pozwala ogrzać do 10 m.kw. powierzchni, przy standardowej wysokości od 2,5-2,7 m. oraz średnim współczynniku izolacji ścian. I tak na przykład chcąc ogrzać dom o powierzchni ok. 150 m kw. nominalna moc kominka z płaszczem wodnym powinna wynieść 15 kW.

Przegrzane pomieszczenia są niekomfortowe. Sprzyjają też rozwojowi chorób, ponieważ wychodząc z takiego pokoju na zewnątrz łatwiej łapiemy infekcje. Dlatego też lepiej wybrać wkład kominkowy o mniejszej mocy i „trochę zmarznąć”, niż doprowadzić do przegrzania pomieszczeń, a tym samym płacić znacznie wyższe rachunki.

 

Blog - Jak dobrać moc kominka z płaszczem wodnym?

Rozprowadzenie ciepła z kominka

 Kominek narożny to marzenie niejednego właściciela domu. Nie tylko nadaje wnętrzu niepowtarzalny, ciepły charakter, ale odpowiednio dobrany pozwala ocieplić całe pomieszczenie niezależnie od jego metrażu. Często jednak klienci dopytują jak rozprowadzić ciepło z kominka i jakich materiałów w tym celu użyć? Najlepszy w tym celu może okazać się system DGP. Zapraszamy do zapoznania się z jego wadami i zaletami.

System DGP schemat funkcjonowania

Nowoczesne kominki wyposażone są dodatkowo w systemy dystrybucji gorącego powietrza. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie powierzchnia mieszkania jest stosunkowo duża. Proste systemy ogrzewania kominkowego, gdzie powietrze jest rozprowadzane konwekcyjnie, nie spełnią swojej roli. Rozprowadzenie ciepłego powietrza po dużym domu wymaga instalacji systemów DGP, które wyposażone są w elektryczne turbiny wymuszające ciepłego powietrza. Kominki żeliwne najczęściej mają zamontowaną turbinę pod wkładem – jest to tzw. turbina nadmuchowa na zimne powietrze.


Zdecydowanie częściej turbina jest jednak montowana nad kominkiem (tzw. turbina na gorące powietrze), dzięki czemu jej wydajność może osiągnąć nawet do 600 m3/h.


System DGP sprawia, że nie musimy ingerować w działającą w domu instalację grzewczą, a sam kominek pokojowy będzie działał niejako niezależnie od niej. Pamiętajmy jednak, że kominkiem z DGP najlepiej jest ogrzewać pomieszczenia, które znajdują się powyżej kominka i nie dalej niż 2-3 m w poziomie.

Kominki z płaszczem wodnym a rozprowadzanie ciepła

Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają wodę, która może zasilać instalację c.o z grzejnikami. Jeżeli dodatkowo zastosujemy układ mieszający, który obniża temperaturę do wymaganego poziomu, będziemy mogli „zasilić” także ogrzewanie podłogowe.
Skuteczne rozprowadzenie ciepła z kominka ma istotny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Blog - Rozprowadzenie ciepła z kominka

Od zakupu wkładu kominkowego po pielęgnację

Ceny kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ich koszt to jednak znacznie większa inwestycja, niż gdy wybierzemy kominek żeliwny lub stalowy. Za wkład zapłacimy ok. od 3 000 do 8 000 zł, a koszt obudowy będzie zaś zależny od rodzaju wkładu. Kominki z płaszczem wodnym to rozwiązanie nie dla każdego.

Kominki z płaszczem wodnym umożliwiają ograniczenie wydatków na ogrzewanie dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa, jakim jest drewno. Wyglądają jak tradycyjne wkłady kominkowe, nie ogrzewają jednak powierza bezpośrednio, lecz wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Ich działanie jest więc zbliżone do działania pieca, ponieważ przygotowują również ciepłą wodę użytkową.

 

Blog - Od zakupu wkładu kominkowego po pielęgnację

Wkład kominkowy żeliwny czy stalowy

Kominki pokojowe powinny być nie tylko odporne na duże zmiany temperatur, ale także odpowiednio absorbować ciepło. Osoby decydujące się więc na zakup kominka stają przed nie lada wyzwaniem. Nie wystarczy wybrać takiego, który będzie pasował do aranżacji wnętrza, liczy się także jego moc grzewcza. Odpowiednio dobrany kominek żeliwny czy też stalowy może ogrzać kilka pomieszczeń w domu równocześnie.

Kominek żeliwny czy stalowy?

Wybór wkładu kominkowego nie jest łatwy. Liczy się nie tylko konstrukcja, ale także funkcjonalność i ekonomiczność. Wkład kominkowy musi być więc dostosowany do naszego kominka i naszych potrzeb.

Blog - Wkład kominkowy żeliwny czy stalowy

Najlepsze wkłady kominkowe

 Sercem każdego domu jest wkład kominkowy, który to odpowiada za ciepło, które rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Kominki pokojowe to bowiem coś więcej niż tylko źródło ogrzewania i ozdoba, dlatego dobór odpowiedniego wkładu jest tak istotny. Jaki wkład kominkowy wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Wkład kominkowy to nic innego jak zamknięte palenisko wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot dymu .Ze względu na pełnioną przez siebie funkcję muszą być odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. Nowoczesne wkłady kominkowe wykonane są przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nie tylko świetnie się prezentują, ale są bardzo bezpieczne.

 

Blog - Najlepsze wkłady kominkowe

Copacabana

Copacabana to rodzaj wielokolorowego granitu wydobywanego w Brazylii. Kamień ten jest szczególnie wykorzystywany do produkcji blatów kuchennych jak tez łazienkowych ,na mozaikę zewnętrzną oraz wewnętrznie na okładziny scienne ,na posadzki.Mozna wykonać z niego fontanny, basen i ściankę Cappi oraz wiele innych projektów. Jest nazywany Copacabana granit-Czarny Koń.

 Piękno tego kamienia samo mówi za siebie, nie trzeba używać słów. Mamy ten kamień ,a ty możesz mieć wykonaną z niego kuchnię lub łazienkę . Zapraszamy.

Blog - Copacabana
  1. Szukasz inspiracji, porady?
    Jesteś w dobrym miejscu.

    Zapraszamy państwa do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdą państwo fachowe porady jaki kamień naturalny wybrać i na co go zastosować. Dowiedzą się państwo jak pielęgnować kamień, poznają rodzaje kominków oraz jakie firmy produkujące kominki z nami współpracują.

    Marmur, trawercyt, kwarcyt, kwarcogranit – Kraków, Wieliczka – Fainner
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282