Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, trwałe i na lata. Wydawać by się mogło, że ich zakup będzie jedynym najlepszym. Na rynku jednak dostępne są różne rodzaje posadzek i nie tylko posadzki kamienne są warte rozważenia.

Posadzki kamienne

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, eleganckie i przede wszystkim trwałe. Kamień naturalny, to od dawna jeden z najtrwalszych materiałów. Dodatkowo podłoga z niego wykonana jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie wymaga stosowania szczególnych środków czyszczących. W razie potrzeby wystarczy woda z płynem do naczyń. To duże ułatwienie dla wszystkich gospodyń domowych, które chcą, aby ich podłoga była zawsze czyta i błyszcząca. Posadzki kamienne są droższe od posadzek ceramicznych, ale warto zapłacić więcej, by jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszej podłogi.
Z biegiem lat również posadzki kamienne ulegają zmatowieniu i/lub wytarciu. Nie jest to jednak problem, ponieważ można je wielokrotnie odnawiać przy pomocy maszyn oraz odpowiednich środków chemicznych. Dodatkowo posadzki kamienne idealnie sprawdzą się w dużym salonie, przedpokoju czy łazience, ponieważ ich kolor i wzór zależą od rodzaju zastosowanego kamienia.

Jaki kamień na posadzki?
O tym, jaki kamień na posadzki wybrać pisaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy będzie na nie odpowiedni. Kupując kamień na posadzki należy pamiętać, że powinna go wyróżniać:
Niska ścieralność, która określa stopień zmiany wyglądu płytki kamiennej pod wpływem jej użytkowania. Jest to jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać posadzka. Musi być odporna na ścieranie tym bardziej jeżeli będziemy po niej chodzić, a dzieci biegać i bawić się. Ważną cechą, jest tż niska nasiąkliwość, która zależy od porowatości płytek, właściwości szkliwa oraz nasycenia płytek impregnatem. Co ważne, im jest niższe, tym posadzki kamienne są mniej podatne na zabrudzenia i odbarwienia.

Posadzki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są coraz popularniejsze. Produkowane z masy glinianej z dodatkiem piasku i innych materiałów. Powszechnie stosuje się je jako posadzki kuchenne i łazienkowe. Wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Co więcej, bez trudu można z nich usunąć nawet plamy z tłuszczu. Posadzki ceramiczne są z pewnością tańsze od kamiennych, dlatego nie obciążą naszego budżetu.

 

Co różni płytki kamienne od ceramicznych?

Płytki kamienne oprócz tego że są droższe od ceramicznych mają także inną strukturę. Ta pierwsza jest grubsza – ma zwykle od 1 cm do 2 cm grubości, co wpływa na sposób ich układania. Wybierając płytki podłogowe należy pamiętać, że materiał, z którego są wykonane będzie wpływać na bezpieczeństwo ich użytkowników. Niektóre polerowane na gładko posadzki pod wpływem wilgoci stają się śliskie.
Co ważne, posadzki kamienne to przede wszystkim inwestycja w jakość, której nie da się porównać z żadnym materiałem wytworzonym przez człowieka. Można je stosować niemal wszędzie. Są też synonimem luksusu i elegancki.

Jak układać posadzki podłogowe?
Jeżeli chcemy samodzielnie ułożyć posadzki z kamienia czy też z ceramiki należy się do tego odpowiednio przygotować, w przeciwnym wypadku mogą odpadać od powierzchni, a cały zabieg będziemy musieli powtórzyć. Cały proces należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoże. Ma być ono zwarte i nośne. Jeżeli jest ono zbyt chłonne, należy je wcześniej zagruntować specjalną emulsją gruntującą. Następnie musimy wybrać zaprawę do naszych posadzek – przed jej zakupem należy zwrócić uwagę na jej parametry. Mając przygotowane wszystkie narzędzie przechodzimy do układania płytek. Proces ten należy podzielić na kilka etapów:
Przygotowanie podłoża.
Nakładanie kleju.
Układanie płytek.
Fugowanie.
Sposoby układania płytek
Istnieje kilka sposobów układania płytek, które może ze sobą mieszać uzyskując ciekawe efekty końcowe.
Układ prosty – fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się tworząc krzyże.
Układ karo – siatka fug ustawiona jest pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian.
Układ mijankowy – następne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich.
Układ mieszany – duże płytki układane są razem z małymi.

 

 

  1. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner
  2. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner
  3. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner
  4. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner
  5. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner
  6. Posadzki kamienne zamiast ceramicznych – czy warto? – Blog – Fainner

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś! +48 512 090 091

Poczytaj również…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

W obliczu rosnących kosztów energii oraz zwiększonej świadomości ekologicznej, nowoczesne budownictwo stawia na innowacje mające na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań i domów. Jednym z istotnych elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności jest ciepły parapet. Czy warto go rozważyć? Co to właściwe jest? Na czym polega montaż? Czy można zastosować go zarówno na elementach wewnętrznych, jak i zewnętrznych? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czytaj więcej…

Ciepłe parapety - czym są i czy warto je montować?

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Pomieszczenie, w którym gotujemy, smażymy i pieczemy, poza tym, że będzie się piękne prezentowało, musi być również bardzo funkcjonalne. Kuchnia, bo o niej oczywiście mowa może być aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z ważnych punktów tego wnętrza jest ściana nad blatem. W naszym artykule podpowiemy czym wykończyć tę część, aby świetnie wyglądała i była praktyczna.

Czytaj więcej…

Czym wykończyć ścianę w kuchni nad blatem?

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Planując nowoczesną aranżację ogrodu bądź elementów znajdujących się na zewnątrz m.in. tarasu, części płotu czy też innych możemy rozważać wykorzystanie różnych materiałów. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który ma bardzo dobre właściwości i jest odporny na działanie różnorodnych czynników środowiskowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na zewnątrz.

Czytaj więcej…

Czy beton architektoniczny nadaje się na zewnątrz?

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?

W nowoczesnym budownictwie oraz podczas wykańczania wnętrz wykorzystuje się różne materiały, jedne są bardzo trwałe inne mniej. Do tej pierwszej grupy zaliczmy granit, z którego wykonuje się m.in. schody. Dlaczego warto zainwestować w elementy z tego naturalnego surowca? Na to pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czytaj więcej…

Dlaczego warto zainwestować w schody granitowe?
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282