Wymiary blatów kuchennych

Wysokiej jakości blat kuchenny to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Od jego wielkości w dużej mierze zależy komfort eksploatacji pomieszczenia. Zbyt mały może sprawić, że przygotowywanie posiłków stanie się uciążliwe, w szczególności jeżeli lubimy przygotowywać posiłki. Jakie wymiary powinien mieć idealny blat kuchenny?
Blat kuchenny i jego wymiary
Blat kuchenny powinien być wykonany nie tylko z materiałów wysokiej jakości – odpornych na zmienne warunki panujące kuchni oraz zarysowania, ale także powinien mieć odpowiednią wielkość, tak aby przygotowanie posiłków było łatwe i przyjemne.
Wybierając blat kuchenny znaczenie mają nie tylko szerokość oraz długość, ale także grubość. Powszechnie uznaje się, że idealny blat kuchenny powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości. Mniejsze powierzchnie mogą utrudnić gotowanie. Nic więc dziwnego, że większość sprzętów kuchennych, np. zmywarka, kuchenka gazowa posiada właśnie taką szerokość. Jeżeli lubimy przygotowywać posiłki i robimy to często wówczas przestrzeń jest bardzo ważna. Tak więc, jeżeli mamy taką możliwość zdecydujmy się na blaty szersze niż 60 cm.
Grubość blatów kuchennych
Blat kuchenny powinien posiadać odpowiednią grubość, którą należy ustalić już na etapie ich produkcji. Najczęściej jest to 2,3, lub 4 centymetry. Wybierając blaty kuchenne i ich grubość należy wziąć pod uwagę także montaż zlewozmywaka, który standardowo jest przystosowany do blatów o grubości 2,8 – 4 cm. Niezależnie od materiału grubsze blaty kuchenne odbiegają od standardów. Należy także pamiętać, że im grubszy blat tym cięższy, a to z kolei może się wiązać z koniecznością naprawy mebli kuchennych.

 

 

 

 

 

 

Blog - Wymiary blatów kuchennych

Kominki marmurowe – stylowy element wykończenia wnętrz

Współcześnie w modzie dominuje minimalizm i ascetyczne wykończenia. Unikamy przepychu i zagracenia mieszkań, lecz niejako na przekór modzie nadal dużą popularnością cieszą się kominki marmurowe, które bardzo dobrze prezentują się w mieszkaniach o klasycznym wręcz rustykalnym wyglądzie. Dlaczego więc warto wybrać kominek marmurowy?
Kominki marmurowe to luksusowy i estetyczny dodatek do pomieszczeń. Prezentują się najlepiej w mieszkaniach o klasycznym wręcz rustykalnym stylu, ale coraz częściej również wybierane są do nowoczesnych apartamentów
Co to są kominki marmurowe?
Kominki marmurowe to nic innego jak stylowa obudowa kominkowa wykonana z kamienia naturalnego, która nada wnętrzu nowy wygląd.
Kominki marmurowe stylowy element dekoracyjny
Kominki marmurowe są pożądanym elementem wystroju wnętrz. Przez klientów wybierane ze względu na swój stylowy i luksusowy wygląd. Kominki z marmuru idealnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu. Są one niepowtarzalnym i eleganckim wykończeniem wnętrza. Nadają mu ciepły i przytulny wygląd. Klasyczne piękno i elegancję sprawia, że miejsce, w którym umiejscowiony kominek z marmuru stanie się prawdziwym dziełem sztuki.
Kominki marmurowe dodają miejscu prestiż i elegancję. Od starożytności ta skała metamorficzna była uznawana za cenny materiał budowlany, rzeźbiarski i architektoniczny. Wykorzystywana była przez artystów światowej klasy. Nic więc dziwnego, że rzeźbione kominki marmurowe cieszą się tak dużym uznaniem wśród miłośników elegancji i wysublimowanego stylu. Dodatkowo są niezwykle trwałe, a bogata kolorystyka pozwala dobrać odpowiednią oprawę do każdego wnętrza.
Kominki z marmuru czerpią inspirację ze sztuki z okresu epoki baroku, gdzie dominował przepych i eleganckie zdobnictwo. Ich bogata oprawa sprawia, że są ciekawą odskocznią od współczesnych minimalistycznych trendów.
Wybierając kominki marmurowe zyskujemy pewność, że nabędziemy produkt, który łączy w sobie walory praktyczne i wizualne. Doskonale sprawdzą się jako główny element wystroju każdego salonu, pokoju gościnnego a nawet sypialni.

 

 

 

Blog - Kominki marmurowe – stylowy element wykończenia wnętrz

Co to jest piec koza?

Piec typu koza jest łatwy w montażu oraz codziennej eksploatacji, dodatkowo jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy marzą o kominku, lecz nie mają możliwości jego montażu. Jest to piec wolnostojący, który jest ciekawą alternatywą dla kominków pokojowych. Co to jest piec wolnostojący koza i jakie są koszty jego utrzymania?

Co to jest piec koza?
Kominek koza to sposób na tanie ogrzewanie domu, bez konieczności rujnowania wykończonego wnętrza w celu jego podłączenia. Jest to tanie i wydajne źródło ciepła, zasilane jest drewnem, które jest paliwem ekologicznym i dostępnym wszędzie.
Piece wolnostojące, podobnie jak kominki potrafią urozmaicić wygląd każdego wnętrza i dodać mu uroku. Wykonuje się je najczęściej ze stali lub żeliwa, co w głównej mierze determinuje ich końcowy wygląd. Kozy stalowe mają prostą stylistykę, są także mniejsze i mają słabsze parametry grzewcze. Kozy żeliwne z kolei mają elegancki i stylowy wygląd.

Blog - Co to jest piec koza?

Kiedy wybrać wkład stalowy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki wkład kominkowy wybrać, stalowy czy żeliwny. Bynajmniej nie jest to łatwe zadanie tym bardziej, że musimy uwzględnić szereg innych czynników przed podjęciem ostatecznej decyzji. Aby nieco rozwiać wątpliwości pokazujemy kiedy wybrać stalowy wkład kominkowy?

Jednym z wielu elementów przed wyborem wkładu kominkowego jest materiał jego konstrukcji. Decyzja ta powinna być dostosowana do naszego kominka i naszych potrzeb.

Blog - Kiedy wybrać wkład stalowy?

Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

Wkłady kominkowe ze względu na swoje zastosowanie powinny być odporne na działanie wysokich temperatur a także akumulować ciepło wytwarzane podczas spalania drewna. Osoby decydujące się na zakup kominka stają przed wyborem i często zadają sobie pytanie jaki wkład kominkowy wybrać? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zalety każdego z nich. Tym razem przedstawimy właściwości i zastosowanie żeliwnych wkładów kominkowych.
Materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy ma akumulować ciepło, a także posiadać odpowiednią moc grzewczą wystarczającą na ogrzanie kilku pomieszczeń. Czy żeliwne wkłady kominkowe spełniają to zadanie? Poniżej przedstawiamy wady i zalety żeliwnych wkładów kominkowych.
Wkłady kominkowe żeliwne były pierwszymi na polskim rynku. Ich korpus składał się z prostych odlewów żeliwnych połączonych ze sobą stalowymi śrubami. Wraz jednak z rosnącą popularnością kominków oferta firm kominkowych poszerzyła się o wkłady stalowe bądź wkłady z płaszczem wodnym. Do dzisiaj jednak wkłady żeliwne stanowią duża część sprzedawanych kominków.
Zalety wkładów kominkowych żeliwnych
Wkłady kominkowe żeliwne to produkty z najniższej półki cenowej, co oznacza, że niemal każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Koszt ich wykonania jest bowiem znacznie niższy, niż pospawania stalowego korpusu. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane jest bardzo odporny na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Oznacza to, że prawidłowo użytkowane są trwałe, niemniej jednak np. przy zbyt szybkim rozpalaniu albo załadunku zamarzniętego drewna mogą w nich powstać pęknięcia wynikające z naprężenia termicznego.
Ze względu na swoją masywność kominki żeliwne pasują do wnętrz rustykalnych i klasycznych. W nowoczesnych wyglądają nieco przytłaczająco.
Wady kominków żeliwnych
Kominki żeliwne posiadają też swoje wady. Główną z nich jest nieszczelność, która może pojawić się po kilku latach ich użytkowania. Masa, którą stosuje się do ich uszczelniania z czasem bowiem się wykrusza. Dodatkowo pewnym ich mankamentem może być konieczność wymiany szamotów po kilku sezonach grzewczych, ponieważ wielkogabarytowe kształtki często nie są zbyt odporne na silniejsze uderzenia.
Należy pamiętać, że typowe wkłady żeliwne (tzw. budżetowe) nie oferują wydajności wyższej niż 50 proc., co oznacza, że nie nadają się one do ogrzewania dużego domu.

 

Blog - Kiedy wybrać wkład żeliwny ?

Protokół wyboru oferenta zamówienia z dnia 08.08.2017 r.

Protokół wyboru oferenta zamówienia z dnia 08.08.2017 r.

Blog - Protokół wyboru oferenta zamówienia z dnia 08.08.2017 r.

Kiedy warto wybrać biokominek?

Aranżując wystrój pokoi wiele osób marzy o własnym kominku, który nada wnętrzu przytulny i ciepły charakter. Nie zawsze jednak możliwa jest jego instalacja. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się biokominek. Kiedy warto wybrać biokominek i jak go zamontować?
Biokominek to ekologiczny kominek, który nie wymaga systemu kominowego, wentylacji oraz konieczności doprowadzenia powietrza do spalania. To ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się migoczącym blaskiem płomieni.
Biokominek, dla kogo?
Biokominki to przede wszystkim ekologiczna dekoracja wnętrza, która nie ma takich wymagań jak standardowy kominek pokojowy. Oznacza to, że można je zainstalować niejako wszędzie tam gdzie przyjdzie nam ochota – w tym nawet w pomieszczeniu o małym metrażu a nawet w bloku.
Biokominek może być dodatkowym bądź nawet jedynym źródłem ciepła. Zazwyczaj wyglądem przypomina tradycyjny kominek pokojowy, chociaż w ofercie wielu producentów można znaleźć również jego miniaturowe bądź całkowicie designerskie wersje – urządzenia wolnostojące itp. Te drugie są o tyle wygodne, że można je zainstalować w wybranych przez nas miejscach, zawiesić na ścianie, wbudować we wnękę a nawet zamontować na suficie.
Montaż biokominka
Biokominki, co jest bardzo istotne, nie wymagają pozwolenia budowlanego ani podłączenia do instalacji kominowej. Umożliwia to ich instalację w dowolnym miejscu. Szczegółowe instrukcje na temat montażu znajdują się w instrukcji producenta. Tak więc, daje to duże pole do popisu dla architektów, projektantów wnętrz i zwykłych użytkowników.

 

Blog - Kiedy warto wybrać biokominek?

Co wybrać: konglomerat czy granit?

Wykańczając kuchnie wiele osób decyduje się na blaty z konglomeratu często rezygnując z kamienia naturalnego. Jest to niewątpliwie dobra decyzja tym bardziej, że oba materiały charakteryzują się najwyższą jakością. Czy jednak, aby na pewno? Co więc wybrać, konglomerat czy granit na blat kuchenny?
Pomiędzy producentami blatów kuchennych nieustannie trwa dyskusja, co lepsze, konglomerat czy granit? Jak widomo, tyle opinii ile osób biorących udział w dyskusji. Przyjrzyjmy się jednak argumentom jednej i drugiej strony.
Blaty i parapety z konglomeratu
Konglomerat to nic innego jak po prostu zmielony kamień, który w połączeniu z żywicą epoksydową tworzy twardy i odporny na zarysowania produkt. Może być wytwarzany z różnego rodzaju kamienia tworząc, np. konglomerat marmurowy czy konglomerat granitowy. Tak więc, ten pierwszy będzie mniej odporny na kontakt z kwasami, dlatego jeżeli zależy nam na materiale najwyższej próby i odporności wybierzmy ten drugi.
Blaty z konglomeratu posiadają wiele zalet. Dużym ich plusem jest dowolność w określaniu ich grubości, lekkość oraz niższa cena. Bezspoinowe łączenie z kolei pozwala na uzyskanie ściśle określonych kształtów, nawet takich o niestandardowych rozmiarach, dlatego też często stosuje się go również do wykonywania parapetów. Co istotne, jeżeli jednak zależy nam na blacie o naturalnej strukturze, musimy sięgnąć po prawdziwy kamień. Konglomerat jakkolwiek go pomalujemy nigdy nie odtworzy przekroju prawdziwego kamienia, a ten błyszczący łatwo się rysuje.
Blaty granitowe
Blaty granitowe od zawsze uważane są za najpiękniejsze. Posiadają wszystkie wspomniane wyżej atuty, jakie posiadają blaty z konglomeratu, lecz są nawet dwukrotnie droższe. Ewentualne rysy można bez problemu zeszlifować. Kolejnym jego minusem może być ciężar. Grubsze blaty granitowe wymagają często zamówienia mebli o wzmocnionej konstrukcji.
Odporność na wysokie temperatury, zarysowanie, wolne nagrzewanie się i niepalność, które to zalety mają blaty granitowe, często rekompensuje ich wady.
Niezależnie od tego czy wybierzemy blaty z konglomeratu, czy z granitu, należy pamiętać, że każdy z nich należy zaimpregnować, aby jak najdłużej zachowały swój piękny wygląd.

 

Blog - Co wybrać: konglomerat czy granit?
  1. Szukasz inspiracji, porady?
    Jesteś w dobrym miejscu.

    Zapraszamy państwa do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdą państwo fachowe porady jaki kamień naturalny wybrać i na co go zastosować. Dowiedzą się państwo jak pielęgnować kamień, poznają rodzaje kominków oraz jakie firmy produkujące kominki z nami współpracują.

    Marmur, trawercyt, kwarcyt, kwarcogranit – Kraków, Wieliczka – Fainner
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282