Piaskowiec jako materiał na elewacje

Piaskowiec jest naturalnym kamieniem często stosowanym w budownictwie. Jest to zwięzła skała osadowa, która charakteryzuje się drobnoziarnistą strukturą. Od dawna był wykorzystywany do wznoszenia budowli, a także do rzeźbienia. Jest stosunkowo miękki, dzięki czemu jego obróbka nie należy do szczególnie wymagających. Ma ciekawą barwę oraz dobre właściwości techniczne. Idealnie sprawdza się jako materiał na elewacje zarówno domów tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych. 

Blog - Piaskowiec jako materiał na elewacje

Zalety posadzek marmurowych

Marmur jest znanym i cenionym materiałem naturalnym, z którego ludzie korzystają od czasów starożytnych. Jest wykorzystywany w budownictwie, rzeźbiarstwie oraz szeroko pojętej architekturze. Kamień ten zaliczany jest do materiałów twardych, co zawdzięcza swojemu składowi mineralnemu oraz sposobi powstawania. Charakteryzuje się niezwykłym i trudnym do pomylenia z czymkolwiek innym wyglądem – najczęściej jasny kamień poprzecinany jest wieloma żyłkami, które przebiegają przez jego bryłę. Poddany procesowi polerowania zyskuje trwały połysk, nadający mu jeszcze bardziej klasycznego i olśniewającego wyglądu.


Z marmuru mogą być wykonywane posadzki, które kojarzą się nam z luksusem i dobrobytem. Jakie są zalety posadzek marmurowych, dowiecie się z tego wpisu.

Blog - Zalety posadzek marmurowych

Jak dbać o posadzki z kamienia?

Posadzki z kamienia są niezwykle trwałe i estetyczne. Warto się na nie zdecydować, jeżeli mamy do zrobienia podłogi w miejscach, gdzie chodzi dużo ludzi np. w biurze. Kamienne podłogi będą także rewelacyjnym rozwiązaniem w domu, gdzie sprawią, że aranżacja całego wnętrza zyska elegancji i oryginalności.

Posadzki z kamienia mogą być zrobione z marmuru, granitu, onyksu albo trawertynu. W dzisiejszym wpisie poradzimy jak dbać o kamienne podłogi, ponieważ wybór odpowiednich środków czystości oraz zabiegów konserwacyjnych bezpośrednio wpływa na wygląd i stan kamiennych posadzek. 

 

Blog - Jak dbać o posadzki z kamienia?

Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Kominek to serce każdego domu. Wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat oraz ciepło. Oprócz swoich funkcji praktycznych stanowi również wspaniałą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Nadaje mu uroku i charakteru, dlatego warto dobrze dopasować kominek do stylu, w jakim wykończony jest dom. Odpowiednio dobrany kominek uzupełni aranżację i podkreśli charakter wnętrza. W domach, które są urządzone w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy nowoczesnym idealnym rozwiązaniem będzie kominek nowoczesny.

 

Blog - Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Schody granitowe w aranżacjach wnętrz

Granit jest kamieniem od dawna cenionym za swoje właściwości. Jest to naturalny materiał odznaczający się niebywałą trwałością. Jego wygląd pozostaje niezmienny przez długie lata. Jest również bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników. Świetnie radzi sobie z chemią używaną w gospodarstwach domowych, nie nasiąka wodą i bardzo łatwo się czyści. Charakteryzuje się także niepowtarzalnym wyglądem, którego elegancja pięknie wkomponowuje się we wnętrza, nadając im uroku.

Blog - Schody granitowe w aranżacjach wnętrz

Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, trwałe i na lata. Wydawać by się mogło, że ich zakup będzie jedynym najlepszym. Na rynku jednak dostępne są różne rodzaje posadzek i nie tylko posadzki kamienne są warte rozważenia.

Posadzki kamienne

Posadzki kamienne to rozwiązanie ponadczasowe, eleganckie i przede wszystkim trwałe. Kamień naturalny, to od dawna jeden z najtrwalszych materiałów. Dodatkowo podłoga z niego wykonana jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie wymaga stosowania szczególnych środków czyszczących. W razie potrzeby wystarczy woda z płynem do naczyń. To duże ułatwienie dla wszystkich gospodyń domowych, które chcą, aby ich podłoga była zawsze czyta i błyszcząca. Posadzki kamienne są droższe od posadzek ceramicznych, ale warto zapłacić więcej, by jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszej podłogi.
Z biegiem lat również posadzki kamienne ulegają zmatowieniu i/lub wytarciu. Nie jest to jednak problem, ponieważ można je wielokrotnie odnawiać przy pomocy maszyn oraz odpowiednich środków chemicznych. Dodatkowo posadzki kamienne idealnie sprawdzą się w dużym salonie, przedpokoju czy łazience, ponieważ ich kolor i wzór zależą od rodzaju zastosowanego kamienia.

Jaki kamień na posadzki?
O tym, jaki kamień na posadzki wybrać pisaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy będzie na nie odpowiedni. Kupując kamień na posadzki należy pamiętać, że powinna go wyróżniać:
Niska ścieralność, która określa stopień zmiany wyglądu płytki kamiennej pod wpływem jej użytkowania. Jest to jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać posadzka. Musi być odporna na ścieranie tym bardziej jeżeli będziemy po niej chodzić, a dzieci biegać i bawić się. Ważną cechą, jest tż niska nasiąkliwość, która zależy od porowatości płytek, właściwości szkliwa oraz nasycenia płytek impregnatem. Co ważne, im jest niższe, tym posadzki kamienne są mniej podatne na zabrudzenia i odbarwienia.

Posadzki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są coraz popularniejsze. Produkowane z masy glinianej z dodatkiem piasku i innych materiałów. Powszechnie stosuje się je jako posadzki kuchenne i łazienkowe. Wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Co więcej, bez trudu można z nich usunąć nawet plamy z tłuszczu. Posadzki ceramiczne są z pewnością tańsze od kamiennych, dlatego nie obciążą naszego budżetu.

 

Blog - Czy posadzki kamienne zamiast ceramicznych to dobre rozwiązanie?

Jaki kamień na posadzki?

Kamień naturalny jest znacznie trwalszy aniżeli płytki ceramiczne. Jeżeli więc planujemy wykonać posadzki, czy to w biurze, czy też we własnym domu wybierzmy tylko najlepsze produkty. Nie tylko walory estetyczne odgrywają przy ich wyborze rolę, ale przede wszystkim jakość i trwałość materiału. Jaki kamień na posadzki więc wybrać?
Kamień naturalny od dawien dawna był stosowany do wykańczania wnętrz, z uwagi na jego walory estetyczne i trwałość materiału. Często był kojarzony z monumentalnymi budowlami lub willami arystokratów. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się go w domach – wszędzie tam, gdzie jakość materiału odgrywa istotną rolę.
Jaki kamień na posadzki wybrać?
Na posadzki można zastosować praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest nadal granit, marmur i trawertyn. Dostępne w różnych odcieniach z pozwalają na swobodną aranżację wnętrza. Doskonale sprawdzają się także jako blaty kuchenne.
· Marmur – odznacza się delikatnymi i łagodnymi barwami. Najczęściej więc wykorzystuje się go w aranżacji łazienek i innych pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Jego trwałość jest bowiem ograniczona, dlatego jest podatny na zarysowania. Kamień naturalny jakim jest marmur nie powinien być stosowany na zewnątrz, ponieważ jest narażony na wilgoć. Z czasem może matowieć i pokryć się delikatnymi rysami.
· Granit – to jeden z najtrwalszych materiałów, dlatego idealnie nadaje się na posadzki. Jest odporny na zarysowania i wysokie temperatury, dlatego nie zmienia koloru pod wpływem użytkowania. Trudno go zarysować ze względu na małą sprężystość. Jego dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, dlatego też wymaga najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej wystarczy przetrzeć go wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń.
· Onyks to kamień dekoracyjny, który przede wszystkim estetycznie prezentuje się w świetle dziennym i sztucznym.
· Trawertyn odznacza się podobnymi właściwościami co granit, dlatego też jest materiałem często wybieranym na posadzki z uwagi na wysoką trwałość i wytrzymałość. Posiada porowatą strukturę, a pory i wyżłobienia mogą się z czasem dalej pogłębiać. Aby pięknie prezentował się jak najdłużej warto go zaszpachlować, wypolerować i zaimpregnować. Niestety zabieg ten trzeba co jakiś czas powtórzyć.
Wybierając kamień na posadzki warto także zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi nam jaki materiał będzie najodpowiedniejszy do naszego wnętrza.

 

 

 

 

 

 

Blog - Jaki kamień na posadzki?

Na co zwrócić uwagę kupując blat kuchenny?

Kupując blat kuchenny stajemy przed dużym wyzwaniem i nie chodzi tylko o to, jaki kolor blatu wybrać? Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem naszej kuchni musimy liczyć się z tym, że jest to zakup i inwestycja na lata. Tak więc, aby blat kuchenny odpłacił się nam komfortem podczas jego użytkowania warto przed jego zakupem uwzględnić takie cechy jak: wykonanie, materiał oraz rozmiar. Podpowiadamy na co jeszcze zwrócić uwagę kupując blaty kuchenne?
Jak wybrać blat kuchenny?
Kupując blat kuchenny przede wszystkim warto się zastanowić w jakim kolorze i kształcie chcemy zaaranżować naszą kuchnię. Musimy wziąć to pod uwagę, ponieważ blatów wykonanych z niektórych materiałów nie możemy docinać, ani zmieniać ich kształtu. To też niejako determinuje szerokość blatu kuchennego, który powinien być dobrany w zależności od wielkości naszej kuchni. Ma on być funkcjonalny i praktyczny.
Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze blatu kuchennego jest materiał, z którego wykonane są meble kuchenne. Niejako obok drewna, producenci często proponują także meble z płyty wiórowej czy MDF. Nie każde jednak wytrzymają nacisk i ciężar blatu kuchennego. Co więcej, ich wykonanie może być różne, w zależności od producenta. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego blatu kuchennego należy poprzedzić wcześniejszym wyborem mebli do kuchni.
Wytrzymałość blatu kuchennego to kolejny czynniki, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Jeżeli planujemy sporządzać posiłki w domu, powinien on być w szczególności odporny na zarysowania oraz działanie wysokich temperatur. Często wystarczy chwila nieuwagi, w trakcie której położymy gorący garnek na blacie i pojawi się na nim nieestetyczne odkształcenie, dlatego materiał, z którego jest wykonany blat kuchenny jest ważnym czynnikiem determinującym jego zakup. Im bardziej wytrzymały będzie, tym nasza inwestycja zwróci się z nawiązką po kilku latach jego użytkowania – no chyba, że planujemy wykonywać remont kuchni, co 3 lata.
Blat kuchenny inwestycją na lata
Często mówi się, że kuchnia jest obok salonu sercem domu, ponieważ to tutaj przygotowujemy posiłki i napoje dla siebie i dla gości. Często też, ci drudzy właśnie tutaj obcują razem z nami i pomagają nam urządzić stół oraz potrawy, które będziemy później spożywać. Wytrzymały blat kuchenny jest więc niezbędny, aby w razie konieczności móc na nim stanąć, czy kroić bez obaw o jego zniszczenie. Wybierzmy więc mądrze, a w razie konieczności poprośmy o pomoc doradcę w sklepie.

 

Blog - Na co zwrócić uwagę kupując blat kuchenny?
  1. Szukasz inspiracji, porady?
    Jesteś w dobrym miejscu.

    Zapraszamy państwa do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdą państwo fachowe porady jaki kamień naturalny wybrać i na co go zastosować. Dowiedzą się państwo jak pielęgnować kamień, poznają rodzaje kominków oraz jakie firmy produkujące kominki z nami współpracują.

    Marmur, trawercyt, kwarcyt, kwarcogranit – Kraków, Wieliczka – Fainner
Przyjedź do nas:
Bodzanów 460
32-020 Wieliczka

Ekspozycja kamieni naturalnych, kwarcytów, spieków kwarcowych oraz konglomeratów znajduje się w salonie Bodzanów 460.

Nowy salon Fainner
Zakopiańska 56/29, Kraków
tel: 502761727, 512355557

Dane firmy:
P.U.H. FAINNER Mariusz Plewa
Lipnica Górna 39
32-724 Lipnica Murowana
Zadzwoń do nas
firma: 12 210 00 50
kamieniarstwo: 512 090 091
kominki: 508 530 023
516 382 282